Kategori: ◊ Eğitim Haberleri ◊


Bu Bölümdeki Tüm Yazılar (Sondan Başa)


Yazan: @Yazar
• Pazartesi, Ocak 30, 2012

egitim haberleri Yarıyıl tatilini nasıl etkili kullanabilirsiniz?

Yarıyıl tatilinin nasıl değerlendirileceği konusunda çocukların ve anne-babaların birlikte karar vermelerinin önemli olduğunu belirten DBE Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık Merkezi Klinik Psikologu Cemre Soysal şunları söylüyor: “Her ne kadar aileler çocuklarına ‘senden beklediğimiz tek şey okula gitme ve derslerini yapman’ deseler de, çocuklar için okul başlı başına önemli bir iştir. Gittikleri her yerde veya haftanın her gününde okullu olmanın sorumluluğunu taşırlar. Hafta sonları okula gitmeseler bile ödevler, çalışmalar olduğu için hem fiziksel hem de zihinsel olarak ciddi bir zaman harcarlar. Bu nedenle yarıyıl tatilini öncelikle bir dinlenme arası olarak görmek önemlidir. Çocukların okulla ilgili olan sorumluluklarının yanı sıra dinlenebilecekleri, eğlenebilecekleri ve okul zamanı erteledikleri zevklerini yapabilecekleri bir tatil programı hazırlanmalıdır. Yapılacaklar listesinin dengeli bir dağılım çerçevesinde uygulanması çocukların tatilin keyfini çıkarırken aynı zamanda da sorumluluklarını devam ettirmelerini sağlayacaktır. Çocukların derslerine ne kadar zaman ayıracakları konusu kadar, keyif alacakları hangi etkinlikleri yapmak istedikleri de önemsenmelidir. Arkadaşlarıyla birlikte zaman geçireceği programlar organize etmek, uzun zamandır gezmek istediği bir yere gitmek gibi aktiviteler çocukların tatili daha iyi geçirmelerini sağlayacaktır.”

egitim haberleri Yarıyıl tatilini nasıl etkili kullanabilirsiniz?

Tatilin “tatil” olarak geçmesinin önemini unutmayın!

Yarıyıl tatilini sıkılaştırılmış ders çalışma süresi olarak görmemek gerektiğini söyleyen DBE Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık Merkezi Klinik Psikoloğu Cemre Soysal, çocukların tatil döneminde ağırlıklı zamanlarını dinlenme, eğlenme ve sosyal faaliyetlere ayırmalarının tatil sonrasındaki dönem için enerji ve motivasyon depolamalarına yardımcı olacağını belirtiyor. Soysal, çocukların zayıf olan dersleri var ise, öncelikli olarak bu derslerdeki başarısızlığın nedenlerinin araştırılması ve doğru ders çalışma yönteminin belirlenmesi gerektiğini ifade ederek şunları ekliyor: “Eksik konuları tamamlamak amacıyla program yapılmalı ve çocuğun sınıftaki arkadaşlarının seviyesini yakalaması zamana yayılarak sağlanmalıdır. Ders çalışmak için belirli saatler ayrılmalı böylece özellikle ebeveynlerle çocuk arasındaki bitmeyen ‘haydi ders çalış’ diyalogunun önüne geçilmelidir. Tatilin tatil olarak geçirilmesinin önemi unutulmamalıdır. Düzenli bir program yapıldığında, çocuğun okul günlerine kıyasla ders dışı faaliyet yapabileceği oldukça fazla zamanı kalmalıdır. Sabah uyanma ve gece uyuma saatlerinde biraz esnemelere izin verilebilir. Fakat vücut dengesini fazlasıyla bozacak bir düzen değişikliğinin olmamasına dikkat edilmelidir.”

DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Hakkında

DBE, bireylerin ve kurumların değişim ve gelişim süreçlerine destek olur. DBE, pozitif psikoloji çerçevesinde, çocuk ve genç ve yetişkinlere bireysel terapi, kurumlara danışmanlık ve eğitim hizmetleri verir. DBE, psikoloji mesleğinin Türkiye’de gelişimi doğrultusunda, araştırmalar yapar, sistemler kurar, uzmanlara özel ve halka açık eğitim programları oluşturur. 1985 yılında Psikolog Emre Konuk tarafından kurulan Enstitü, terapistler ve kurumsal danışmanlardan oluşan geniş uzman kadrosuyla, çeyrek asırdır bireylere ve kurumlara psikolojik değerlendirme, değişim ve gelişim alanında hizmet vermektedir:

DBE Psikolojik Danışmanlık Merkezleri:

DBE Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık Merkezi
DBE Yetişkin ve Aile Psikolojik Danışmanlık Merkezi
DBE Psikolojik Travma Merkezi
DBE Kurumsal Gelişim Merkezi:
Ölçme-Değerlendirme Araçları ve Uygulamaları
Kişisel ve Kurumsal Gelişim Programları
Yetkinlik Değerlendirme ve Yetenek Yönetimi

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Pazartesi, Ocak 11, 2010

Üniversite giriş sınavlarına başvuru tarihleri belirlendi. Üniversite giriş sınavı bu yıldan itibaren iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek. 

YÖK Genel Kurulu toplantısında, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) başvuru tarihi 18 Ocak – 12 Şubat 2010 olarak belirlendi.


YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında YÖK’te gerçekleştirilen toplantıda YGS kılavuzu görüşülerek onaylandı. Toplantının ardından yapılan açıklamaya göre YGS başvuru tarihleri 18 Ocak – 12 Şubat 2010, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) başvuru tarihi 5-14 Mayıs 2010 olarak belirlendi. 

Sınav tarihlerinde ise değişiklik yapılmadı. Buna göre, YGS 11 Nisan 2010′daLYS 19-20 Haziran ve 26-27 Haziran 2010 tarihlerinde gerçekleştirilecek.
Üniversiteye giriş sınavının 2. aşaması olan LYS’nin tarih, saat ve süreleri şöyle:

- LYS-1 (Matematik), 19 Haziran 2010, saat 10.00, 120 dakika.
- LYS-5 (Yabancı dil), 19 Haziran 2010, saat 14.30, 120 dakika.
- LYS-4 (Sosyal bilimler), 20 Haziran 2010, saat 10.00, 135 dakika.
- LYS-3 (Edebiyat, coğrafya), 26 Haziran 2010, saat 10.00, 120 dakika.
- LYS-2 (Fen bilimleri), 27 Haziran 2010, saat 10.00, 135 dakika.

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Pazar, Nisan 05, 2009

egitim haberleri SBSye başvurular için ek süre

Seviye Belirleme Sınavlarına (SBS) çeşitli nedenlerle başvuramayan öğrenciler için ek süre tanındı. Başvurular 6-10 Nisan tarihlerinde yapılabilecek.

MEB’den yapılan yazılı açıklamada, 6-7 ve 13 Haziran tarihlerinde yapılacak SBS’ye başvuruların, 2-20 Mart tarihlerinde gerçekleştirildiği anımsatıldı.

SBS’ye geçen yıla oranla daha yüksek sayıda başvuru yapılmasına karşın başvuru döneminde ülkenin bir kısmını etkisi altına alan yoğun kış şartları sebebiyle banka şubesi bulunmayan yerleşim yerlerinde yaşayan öğrencilerin ilgili banka şubelerine ulaşmakta güçlük yaşadıkları belirtildi.

Öğrencilerin iradeleri dışında gelişen bir sebepten dolayı mağdur olmamaları için 6-10 Nisan tarihlerinde ek başvuru alınacağı bildirilen açıklamada, bu sınavlara katılmayan öğrencilerin ileride karar değiştirdiklerinde telafisi güç kayıplara uğradıkları vurgulandı.

Geçen yılki uygulamanın aksine başvuru döneminde müracaat etmeyenlerin sınavlara alınmayacağına işaret edilen açıklamada, bu konuda ilköğretim okullarının yöneticilerinin başvuruda bulunmayan öğrencileri tespit ederek aileleriyle temasa geçeceği kaydedildi.

Açıklamada, 10 TL sınav ücretini veremeyecek öğrenciler için çevre imkanları, okul aile birlikleri ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından destek sağlanmaya çalışılacağı da belirtildi.

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Pazar, Nisan 05, 2009

egitim haberleri SBSdeki Sınıf puanları açıklandı...

 Milli Eğitim Bakanlığının (MEB), Danıştayın “davranış puanları” konusundaki kararı uyarınca ve “kaynaştırma eğitimi alan öğrenciler dışındaki öğrencilerin mağduriyetinin önlenmesi” amacıyla yeniden hesapladığı sınıf puanları, “e-okul” ve “veli bilgilendirme” sisteminde yayımlandı.

İlköğretim 6. ve 7. sınıf öğrencileri için ilk kez 21 ve 22 Haziran 2008 tarihlerinde gerçekleştirilen SBS sonucunda öğrencilerin yıl sonu başarı puanları, davranış puanları ve bu puanlara bağlı olarak sınıf puanları hesaplanmış ve 31 Temmuz 2008′de ilan edilmişti.

Ancak MEB, hesaplanan bu sınıf puanlarını Danıştayın davranış puanıyla ilgili aldığı yürütmeyi durdurma kararı ve ilköğretim okullarında özel eğitim gören öğrencileri diğer öğrencilerin dışında tutarak yeniden hesapladı.

Davranış puanı etkili olmayacak

MEB, Danıştay 8. Dairesinin, sınav kurallarını içeren yönergede yer alan “davranış puanları” ile ilgili 2 Mart 2009 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı vermesi üzerine, bu doğrultuda “sınıf puanı hesaplamasında yüzde 5 oranındaki davranış puanının hesaplama dışında tutulması” hükmünü uygulamaya koydu.

Ayrıca, 5 bin 26 ilköğretim okulunda özel eğitime ihtiyacı bulunan öğrencilere yönelik uygulanmakta olan kaynaştırma eğitimi nedeniyle bu okullarda eğitim gören diğer öğrencilerin dikkate alınması gereken en yüksek yıl sonu başarı puanı açısından mağdur oldukları tespit edildi. Bu nedenle, puanların hesaplanmasında kaynaştırma eğitimi gören öğrencilerin ayrı tutulması kararı alındı.

Kaç kişinin puanı düştü?

MEB, bu nedenlerle sınıf puanlarını yeniden hesapladı. Buna göre, 6. sınıflarda 281 öğrencinin puanı değişmezken, 978 bin 887 öğrencinin puanı düştü, 13 bin 58 öğrencinin puanını arttı. Bu sınıflardan sınava girenler arasında en yüksek düşüş 18,5 puanla davranış puanı tam ancak SBS puanı ve yıl sonu başarı puanı çok düşük olan 1 öğrencide görülürken; en yüksek artış, davranış puanı 40 olduğu için sınıf puanının olumsuz etkilendiği 1 öğrencide 10,301 puan olarak tespit edildi.

7. sınıflarda 39 öğrencinin puanı aynı kalırken 979 bin 73 öğrencinin sınıf puanı azaldı, 12 bin 529 öğrencinin puanı yükseldi. 7. sınıflarda sınava girenler arasında en fazla düşme 1 öğrencide 18,132 puan, en fazla artış 7,187 puan olarak gerçekleşti.

MEB yetkilileri, “SBS puanları ile ilgili yeni bir hesap veya değerlendirmenin söz konusu olmadığını” belirtti. Yetkililer, “Hesaplamalar, SBS puanının yüzde 70′i, yıl sonu başarı puanının yüzde 25′i, davranış puanının yüzde 5′i ile oluşan sınıf puanı işleminden, davranış puanlarının değerlendirme dışına alınması ve kaynaştırma eğitimi yapılan okullardaki en yüksek yıl sonu başarı puanlarındaki değişikliklerle sınırlıdır ve öğrencilerin 31 Temmuz 2008 tarihi öncesinde kayıtlı bulunduğu okul dikkate alınarak yapılmıştır” ifadesini kullandı.

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Pazartesi, Mart 30, 2009

egitim haberleri SBSyi kaçıranlara bir fırsat!..

Milli Eğitim Bakanlığı, Seviye Belirleme Sınavı’na (SBS) başvuramayanlar için yeni bir başvuru dönemi belirleyecek.

Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamada, Haziran ayında yapılacak ilköğretim okullarının 6,7 ve 8. sınıf öğrencilerinin katılacağı SBS başvurularının 2-20 Mart 2009 tarihleri arasında yapıldığı anımsatıldı.

Sınav başvurularının basit ve sade bir işlemle gerçekleştirildiği kaydedilen açıklamada, başvuruların, kılavuzda yer alan bankaların tüm şubelerine TC kimlik numarası bildirilerek 10 TL’lik sınav ücretinin yaptırılmasıyla tamamlandığı belirtildi.

Açıklamada, başvuru süresi bittikten sonra, özellikle banka şubelerinin bulunmadığı küçük yerlerdeki öğrencilerin kış şartlarında ulaşımın aksaması ve benzer nedenlerle başvurularını yapamadıkları yönünde bilgi alındığı ifade edildi.

Bakanlığın sınava girmek isteyen hiçbir öğrenciyi mağdur etmeyeceğinin altı çizilen açıklamada, sınava başvuramayan ya da önceden başvurmak istemediği halde karar değiştiren öğrenciler için ayrıca bir başvuru dönemi belirleneceği, bu tarihlerin daha sonra ilan edileceği bildirildi.

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Cumartesi, Şubat 28, 2009

egitim haberleri SBS ve PYBS kılavuzları internette...

Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ile Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) kılavuzları Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde yayımlandı.

SBS’ye başvurular 2 Martta, PYBS’ye ise 23 Martta başlayacak.
Sınavlarla ilgili tüm işlemler, “http://www.meb.gov.tr“, “http://oges.meb.gov.tr” ile “http://e-okul.meb.gov.tr” adreslerinden yapılacak.

Tüm işlemler, e-Okul sistemi kapsamı içinde elektronik ortamda gerçekleştirildiği için öğrencinin e-Okul sisteminde kayıtlı olması gerekiyor.

İlköğretim 6, 7 ve 8′inci sınıfların gireceği SBS’ye başvurular, 2-20 Mart 2009 tarihleri arasında olacak.

SBS’ye başvuracak öğrenciler T.C. kimlik numarası ile başvuru ücreti olan 10 TL’yi belirtilen tarihler arasında T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası veya Türkiye Halk Bankası şubelerine yatırabilecek. Öğrenciler, sınav ücreti yatırma işlemi için bankaya herhangi bir havale ücreti benzeri gider ödemeyecek. Öğrenciler, sınav ücretini yatırdığı banka dekontunu saklayacak.

Öğrenciler ayrıca başvuru döneminde okul müdürlüğüne, kırtasiye, internet, fotokopi giderleri için okul aile birliği makbuzu karşılığında 2 TL ödeyecek.

Süresi içinde bankaya sınav ücretini yatırmayan öğrenciler başvuru yapmamış sayılacak.

SBS, ilköğretim 6′ıncı sınıfların sınavı 13 Haziran, 7′inci sınıfların 7 Haziran, 8′inci sınıfların 6 Haziran 2009 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

İlköğretim 8′inci sınıfın SBS sonuçları 13 Temmuz 2009 tarihinde ilan edilecek.

İlköğretim 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11′inci sınıfların gireceği PYBS için başvurular, 23 Mart-3 Nisan 2009 tarihleri arasında alınacak. İlköğretim 6, 7 ve 8′inci sınıf öğrencilerinden PYBS’ye girmek isteyenler için SBS sonuçlarına göre PYBS puanı hesaplanacak. Bu öğrenciler ayrıca bir sınava girmeyecek.

İlköğretim 5, 6, 10 ve 11′inci sınıflar için sınav 3 Mayıs 2009, ilköğretim 6′ıncı sınıflar için 13 Haziran 2009, ilköğretim 7′inci sınıflar için 7 Haziran 2009 ve ilköğretim 8′inci sınıflar için ise 6 Haziran 2009 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Sınava başvuracak öğrenciler, 10 TL sınav ücretini T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası veya Türkiye Halk Bankası şubelerine yatırabilecek.

PYBS’ye ilköğretim 5, 6, 10 ve 11′inci sınıflardan başvuracak öğrenciler sınav ücretini başvuru tarihleri içinde, ilköğretim 6, 7 ve 8′inci sınıflardan başvuru yapacak öğrenciler ise sınav ücretini 2-20 Mart 2009 tarihleri arasında yatıracak. Bu öğrenciler SBS ile sınava girecekleri için ayrıca sınav ücreti yatırmayacak. PYBS sonuçları 31 Temmuz 2009 tarihinde duyurulacak.

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Çarşamba, Şubat 25, 2009

egitim haberleri Motivasyon neden bozulur?

Sınava hazırlanan öğrencilerin motivasyonu neden bozulur?

ÖSS ve SBS’ye hazırlık sürecinin en önemli unsurlarından birisi de sınava iyi bir şekilde motive olmaktır. Motivasyon, bir anlamda öğrencinin “çalışma iştiyakı”dır.

Motivasyonu iyi olan öğrenci hedefine hızlı ve emin adımlarla ilerlerken, motivasyonu düşük olan öğrenci, bu süreçte adeta “yaya” kalmaktadır. Genellikle öğrencilerin motivasyonunu olumsuz yönde etkileyen faktörler şunlardır:

Ümitsizliğe düşmek:

Öğrencinin sınavı gözünde büyütmesi, kendisini yetersiz hissetmesi, başarı düzeyi yüksek olan arkadaşlarıyla kendisini kıyaslaması, ümitsizliğe düşmesinin başlıca sebeplerindendir. Ümitsizliğe düşen öğrenci çalışma şevkini kaybettiği için bir süre sonra “nasıl olsa kazanamayacağım” diyerek çalışmayı bırakabilir. Bu girdaba düşen öğrencinin psikolojik destek alması çok önemlidir.

devamı için…

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Cumartesi, Şubat 21, 2009

egitim haberleri Öğrenciler öğretmenleri model alıyor!

 

Öğrencilerin yüzde 48,4’ü öğretmenlerini örnek alıyor.

Çözüm yayınlarından yapılan yazılı açıklamada, konuyla ilgili anketin 23 bin 666 öğrenciyle yapıldığı belirtildi. Ankete göre, öğrencilerin yüzde 94,8’i “akıllı tahta” gibi teknolojik gelişmelerin eğitimde kullanılmasının faydalı olduğu görüşünde.

Öğrencilerin yüzde 23,9’u haftada birden fazla kitap okurken, yüzde 29,3’ü haftada bir kitap okuyor.

Yüzde 6,4’ünün de hiç kitap okumadığı görülen anket sonuçlarına göre, öğrencilerin yüzde 35,4’ü dershanelerin başarıda etkili olduğunu düşünüyor. Yüzde 48,4’ü öğretmenlerini, yüzde 36,5’i de ebeveynlerini örnek aldıklarını kaydeden öğrencilerin yüzde 19,3’ü de arkadaşlarını rol model olarak kabul ediyor. Bunu sırasıyla yüzde 17,3 ile iş adamlarını, yüzde 9,7 ile sanatçıları, yüzde 9,5 ile siyasetçiyi model alan öğrenciler takip ediyor.

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Çarşamba, Şubat 18, 2009

 egitim haberleri ÖSSye girecekler için uyarılar...

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 14 Haziran 2009′da gerçekleştirilecek ÖSS’de, bazı derslerin soru sayılarında küçük değişiklikler olduğunu belirterek, adayların sınavda bunun dışında başka bir değişiklikle karşılaşmayacağını bildirdi.

 2009-ÖSS’de, sadece bazı testlerin soru sayılarında değişiklik yapıldığını belirten Yarımağan, sınavdaki toplam soru sayısında ise herhangi bir değişiklik olmadığını, sadece testlerin kendi içlerindeki derslere göre soru sayısında düzenlemeye gidildiğini söyledi. Sınavdaki testlerin kapsamı konusunda daha önce kamuoyuna açıklamada bulunulduğunu anımsatan Yarımağan, şunları kaydetti:

devamı için…

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Salı, Şubat 17, 2009

 egitim haberleri ÖSYM numarası tarihe karıştı!..

2003 yılından bu yana T.C. Kimlik numaraları ile işlem yapılan ÖSS’de, 1983-2002 yıllarında sınavlara giren adaylardan istenen ÖSYM numaraları, bu yıl itibariyle artık istenmeyecek.

ÖSS 2009 için başvurular bugün başlarken, başvuru formunda da geçen yıla göre küçük bir değişiklik yapıldı. 2002 yılına kadar üniversiteye giriş sınavlarında her aday için öneme sahip olan “ÖSYM Numarası” kısmı tamamen kaldırıldı. TC Kimlik numarasının her alanda kullanılmaya başlanması ile 2003 yılından bu yana üniversiteye giriş sınavlarında da T.C. Kimlik Numarası kullanılmaya başlanmıştı. 1983-2002 yılları arasında sınava girmiş olan ve daha sonraki yıllarda da sınava giren adaylar ise daha önce aldıkları 10 haneli ÖSYM Numarası’nı ÖSS Aday Bilgi Formu’nda yer alan “ÖSYM Numarası” kısmına yazıyordu. Ancak, 2009 ÖSYS Aday Bilgi Formu’nda artık “ÖSYM Numarası” kısmı da tamamen kaldırıldı. Bundan sonra 1983 ile 2002 yılları arasında üniversiteye giriş sınavına girerek ÖSYM numarası alan adaylar, bu yıl sınava girmeleri halinde artık bu numarayı yazmayacaklar.

ÖSYM, bu şekilde artık, üniversiteye giren birçok adayın hayatında da önemli bir yere sahip olan ÖSYM numarasını tamamen tarihe karıştırmış oldu. ÖSYM Numarası, tahtını T.C. Kimlik numarasına kaptırmış oldu.

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Pazar, Şubat 15, 2009

egitim haberleri ÖSS ve YDSye başvurular başlıyor...

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve Yabancı Dil Sınavı’na (YDS) başvurular 16 Şubat 2009 tarihinden itibaren başlıyor.

2009-ÖSYS’ye, 2008-2009 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının lise veya dengi okullar ile açıköğretim lisesinin son sınıfında okuyan öğrenciler, ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar, ortaöğretim kurumlarının dışarıdan bitirme sınavlarına girenler, ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar, ortaöğretimlerini yabancı ülkelerde yapanlardan durumları bu şartları taşıyanlar başvurabilecek.

Sınava belirtilen özellikleri taşıyan yabancı uyruklu ve uyruksuz adaylar da başvurabilecek ancak bu adaylar ÖSS sonuçları ile 2009-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alacak yükseköğretim programlarına yerleştirilmeyecek.

2009-2010 öğretim yılında yükseköğretimin tüm lisans ve önlisans (meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programlarına sınavsız geçiş dahil) programlarına girmek veya yurtdışında öğrenim görmek isteyen adayların da 2009-ÖSYS’ye başvurmaları gerekiyor.

Kılavuz 2 TL karşılığında alınacak

Ortaöğretim kurumlarının son sınıfında okumakta olan öğrenciler okullarının bağlı olduğu başvuru merkezinden, mezun adaylar diledikleri başvuru merkezlerinden içerisinde 2009-ÖSYS Aday Bilgi Formu da bulunan “2009-ÖSYS Kılavuzu”nu 2 TL karşılığında edinebilecek.

Mezun adaylardan 2007 veya 2008 ÖSYS’ye başvurmamış olanlar ile son başvurusuna göre öğrenim bilgilerinde değişiklik olanlar başvurularını istedikleri başvuru merkezlerine yapabilecek.

Mezun durumdaki adaylardan 2007 veya 2008 ÖSYS’ye başvurmuş olan ve öğrenim bilgilerinde değişiklik olmayan adaylar ise başvurularına isterlerse bireysel olarak internet aracılığıyla isterlerse diledikleri bir başvuru merkezine yapabilecek.

Ortaöğretim Kurumu Müdürlükleri, ÖSYS Sınav Merkezi Yöneticilikleri ve ÖSYM Büroları, başvuru merkezi olarak görev yapacak.

2009-ÖSS ücreti ile YDS ücreti, bu yıl da artırılmadı. 2009-ÖSS için adaylar 40 TL, YDS için bu ücrete ek olarak 10 TL daha ödeyecek. Sınavsız geçiş yapacak adaylardan 10 TL alınacak.

Sınavsız geçiş dahil 2009-ÖSYS’ye ilişkin başvurma sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili kurallar ve işlemler, kılavuzda yer alıyor.

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Salı, Şubat 10, 2009

 egitim haberleri 15 milyon öğrenci ders başı yapıyor...

İlköğretim ve ortaöğretim okullarında 2008-2009 eğitim-öğretim yılının ikinci yarısı başladı.

İlköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 15 milyon öğrenci ile 600 bine yakın öğretmen iki haftalık yarıyıl tatilinin ardından bugün ders başı yapacak.

Eğitim-öğretim yılının ikinci dönemi sınavlar nedeniyle öğrenciler için yoğun geçecek. Seviye Belirleme Sınavı, ilköğretim 6. sınıflar için 13 Haziran 2009, 7. sınıflar için 7 Haziran 2009 ve 8. sınıflar için ise 6 Haziran 2009 tarihlerinde yapılacak.

İlköğretim 5. sınıf ile liselerin 9, 10 ve 11. sınıflarında okuyan öğrencilerin katıldığı Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (DPY) 3 Mayıs 2009 tarihinde gerçekleştirilecek. İlköğretim 8. sınıf için DPY sınavı 6 Haziran 2009, ilköğretim 7. sınıf için 7 Haziran 2009, ilköğretim 6. sınıf için ise 13 Haziran 2009 tarihlerinde düzenlenecek.

ÖSS ise 14 Haziran 2009 tarihinde yapılacak.

2008-2009 eğitim-öğretim yılı 12 Haziran Cuma günü sona erecek. Okullar gelecek eğitim-öğretim yılında daha geç açılacak. 2009-2010 eğitim öğretim yılı 24 Eylül 2009 Perşembe günü başlayacak.

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Cuma, Şubat 06, 2009

egitim haberleri Okullar geç açılacak!.. 

Önümüzdeki eğitim yılında okullar geç açılacak. Çünkü bayram tatili var.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, 2009-2010 eğitim-öğretim yılının, ilk ve ortaöğretimde Ramazan Bayramı’ndan sonra belirlenecek bir tarihte başlayacağını açıkladı.

Kararın eğitim-öğretim döneminin Ramazan Bayramı’na denk gelmemesi için alındığı öğrenildi. Ramazan Bayramı 20 Eylül’de başlıyor, 22 Eylül’de bitiyor. Okulların 23 Eylül Çarşamba ya da hafta başı olacaksa 28 Eylül’de açılabileceği belirtildi.

Okullar bu dönem 8 Eylül’de açılmıştı.

Geçmişte köy ve şehir okullarının ayrı tarihlerde açılırken, daha sonra bu uygulama ülke genelinde ortak bir tarih olarak belirleniyordu.
Bu arada, Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, bölgesel iklim şartları ve ekonomik faktörleri dikkate alarak, okulların il il farklı tarihlerde eğitim öğretime başlaması ve bitmesi konusunda bir çalışma yapacağı öğrenildi.

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Cuma, Şubat 06, 2009

egitim haberleri Türkiyenin ÖSS ortalaması

Milli Eğitim Bakanlığı 2008 ÖSS’de Türkiye ortalamalarını açıkladı. Buna göre, Türkiye ortalaması Say-1’de 194.207, Say-2’de 205.787, Söz-1’de 217.630, Söz-2’de 203.730, EA- 1’de 213.734, EA- 2’de ise 202.928 puan oldu.

Bakanlık, ÖSS puan ortalamalarını tüm milli eğitim müdürlüklerine gönderirken, ortalamanın ÖSS 2009’da yükseltilmesi için tedbir alınmasını istedi. MEB’den il milli eğitim müdürlüklerine gönderilen yazıda, “Eğitimde kalitenin arttırılmasına yönelik çalışmalarda değerlendirilmek amacıyla, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yayımlanan 2008 ÖSS sonuçları incelenmiş ve Türkiye ortalamalarının; Say-1’de 194.207, Say-2’de 205.787, Söz-1’de 217.630, Söz-2’de 203.730, EA- 1’de 213.734, EA- 2’de ise 202.928 puan olduğu görülmektedir” açıklamasında bulunuldu.

devamı için…

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Cuma, Şubat 06, 2009

egitim haberleri Bir öğretmen nasıl olmalı?

Bakanlık ‘öğretmenlerin özellikleri nasıl olmalı’yı anlatan bir genelge yayınladı.

MEB, konuyla ilgili 2002 yılında başlatılan proje çerçevesinde bir öğretmende bulunması gereken ”bilgi, beceri ve tutum özellikleri” saptayarak, ”Öğretmen Yeterlikleri” adı altında yayımladı.

Alınan bilgiye göre, ”öğretmen yeterlikleri” belirlenirken, düzenlenen seminer ve çalıştaydan çıkan sonuçların yanı sıra ABD, İngiltere, Seyşel Adaları, Avustralya ve İrlanda gibi ülkelerdeki örnekler de göz önünde bulunduruldu. Ortaya çıkan çalışma ile ilgili olarak, pilot belirlenen 6 ildeki öğretmenler, okul yöneticileri; sendika, dernek ve sivil toplum örgütü üyeleri, kamu kurumu mensupları, öğretim elemanları ve öğretmen adaylarından oluşan toplam 6 bin 743 kişinin görüşü alındı.

Çalışma sonucunda, ”öğretmenlerde bulunması gereken bilgi, beceri ve tutum özellikleri”ni içeren ”genel yeterlikler”in yanı sıra ilköğretimdeki Türkçe, İngilizce, Fen ve Teknoloji, Bilişim Teknolojileri, Okul Öncesi, Görsel Sanatlar, Matematik, Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler, Müzik, Beden Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Teknoloji Tasarım ve Özel Eğitim (Görme Engelliler-İşitme Engelliler-Zihinsel Engelliler) öğretmenliğin nitelikleri de ”özel alan alt yeterlikleri” adı altında sıralandı. 

devamı için…

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Cuma, Şubat 06, 2009

egitim haberleri ÖSS 2010da değişiyor!..

Hemen her yıl ÖSS değişiyor. 2010 yılında sınavda bazı ayarlamalara gidiliyor. ÖSYM Başkanı değişikliklerden ayrıntılar verdi.

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, ÖSS ile ilgili yapılan ve 2010 yılında uygulanacak olan değişiklik için, “Yeni sistem öğrencinin lehine” açıklamasında bulundu.

ÖSYM Başkanı, alan sınavlarında soru sayısının fazla olacağını ama lise müfredatının dışına çıkılmayacağını açıkladı. Meslek lisesi öğrencilerini ise “beklentilerini çok yüksek tutmasınlar” diyerek uyardı.

Yarımağan, “Tek fark öğrenci tek sınav yerine ayrı zamanlarda üç sınava girecek daha rahat ortamda daha çok soru cevaplayacak bunun öğrencinin lehine olduğunu düşünüyorum” dedi.

ÖSYM Başkanı YÖK’ün onayladığı yeni sınav sisteminin ayrıntılarını açıkladı.

Alan derslerinden 5 ayrı sınavın ayrı günlerde yapılacağını söyleyen Yarımağan, “Soru sayısı artacak ama bu daha çok çalışmayı, daha çok dersaneye gitmeyi gerektirmez” dedi.

Yarımağan, “Aynı derslerden aynı sorular sorulacak. Hiçbir ek konu yok. Çocuk bilecek ki bu sınavda sadece matematik ve geometri sorularına yanıt verecek” dedi.

Yarımağan yeni sistemin meslek lisesi öğrencileri için avantaj olacağı yorumlarına ise temkinli yaklaştı. “Sorular genel lise müfredatından” bilgisini verdi.

Yarımağan, “Meslek lisesinden mezun olan bir öğrencinin şansı çok yüksek değil. Meslek liseliler için beklentilerin çok ileri gitmemesi lazım” diye uyarıda bulundu.

ÖSYM Başkanı katsayı değişikliği yapılmadığını da hatırlattı. Ama katsayı eşitlense bile yine de müfredat nedeni ile meslek lisesi mezunlarının lisans programlarına girmelerinin kolay olmayacağının altını çizdi.

Peki yeni sistemde puanlar nasıl hesaplanacak?

Her fakülte için gerekli olan alan derslerin ağırlığı artırılacak. Örneğin tıp için kimya ve biyoloji, bilgisayar mühendisliği için fizik puanının yüzdesi yüksek tutulacak.

“Puan türünü çok artıracağız. Öğrenci hangi alanlardaki programa gitmek istiyorsa onunla ilgili derslerini iyi öğrenecek” diyen ÖSYM Başkanı, açık uçlu soru modeline ise hemen olmasa bile bırkaç yıl içinde geçilebileceğini açıkladı.

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı