Kategori: ◊ Teknoloji Haberleri ◊


Bu Bölümdeki Tüm Yazılar (Sondan Başa)


Yazan: @Datila
• Perşembe, Nisan 30, 2009

teknoloji haberleri Microsoft Explorer 8 Yayınlandı

Microsoft İstanbul Ofisi’nde yapılan basın toplantısında, dünyayla aynı anda Türkiye’de de sunulan Microsoft’un yeni web tarayıcısı Microsoft Internet Explorer 8’in özellikleri anlatıldı.

Microsoft Orta Doğu ve Afrika Yazılım Geliştirme ve Platformlardan Sorumlu Bölge Direktörü Naseem Tuffaha, yeni tarayıcının, internet kullanıcısının güvenlik ihtiyaçlarına, kullanımın daha hızlı ve kolay olmasına odaklandığını belirterek, “Internet Explorer 8, Internet Explorer 7.0’den 10 kat, Firefox’dan 2 kat daha güvenli. 7.0 versiyonu da kötü bir ürün değildi, Internet Explorer 8’i, onun altyapısı üzerinden oluşturduk” diye konuştu.

Tuffaha, günümüzde Internet Explorer’ı kullanan 800 milyondan fazla kişi olduğunu hatırlatarak, kullanıcıların genelde aynı web sitelerini ziyaret ettiklerini ya da özel ihtiyaçları için arama yaptıklarını ve Microsoft olarak bu
amaca uygun bir ürün geliştirdiklerini ifade etti.

Microsoft Explorer – Kolay kullanım, hızlı sörf

Internet Explorer 8’in zamandan kazandıran ve kullanıcıların internette yüksek hızlı sörf yapmasını sağlayan yeni teknolojileri bu yazılımı gelecek nesil bir web tarayıcısı yapıyor. İngiltere’nin internet araştırma kuruluşlarından biri olan comScore’ın testlerine göre Internet Explorer 8, dünyanın önde gelen 12 web sitesini en hızlı yükleyen web tarayıcı olarak bir rekora imza atıyor. Tarayıcının Hızlandırıcılar (Accelerators), Web Dilimleri (Web Slices) ve Görsel Arama Önerileri (Visual Search Suggestions) özellikleri, kişilerin zamandan kazanmasını sağladığı gibi bilgiye daha organize olarak ulaşabilmelerini de sağlıyor.

devamı için…

Kategori: Teknoloji Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Cuma, Nisan 24, 2009

teknoloji haberleri Windows 7 RC tamamlandı!

Windows 7 nihai sürüm adayı tamamlandı.

Windows 7 RC’ye ramak kaldığı artık kesinleşti:

Windows 7′nin nihai sürüm adayının yapımı tamamlandı; en azından birçok internet sitesi “iyi bilgi edinmiş kaynaklardan” bu haberi duyduğunu iddia ediyor.

Haberlere göre RC, 7100 derleme numarasına sahip olacak ve beta-sürüm (Build 7000) ile karşılaştırıldığında birçok değişiklik getirecek. Nihai sürüm adayının tam derleme uzantısı ise 7100.0.winmain_win7rc.090421-1700; yani 21 Nisan 2009, saat 17:00′de yapımı tamamlanmış. Böylece Microsoft tam anlamıyla yol haritasına uymuş oluyor zira Windows 7 RC Nisanın 4. haftasında tamamlanmış olacaktı.

Orijinal olarak Vista-halefi mayısın başında Microsoft ortaklarına gönderilecekti fakat Fransız sitesi Pinnula.fr’ye göre Windows 7 RC Build 7100 çoktan ilk OEM-ortaklarına gönderildi.

Dolayısıyla Windows 7 RC’nin çıkış tarihi heyecan verici bir pozisyonda asılı kalıyor. Burada her şeyden önce doğru zamanda hazırlıklı olmak gerekiyor. Microsoft bu sebeple hem son kullanıcılara hem de BT-uzmanlarına hitap eden altı video yayımladı ve Windows 7′nin özelliklerini detaylı bir şekilde açıkladı. Videoları seyretmek için Silverlight eklentisini kurmanız gerekiyor.

Kategori: Teknoloji Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Cuma, Nisan 24, 2009

İstenmeyen e-posta sadece PC’lere zarar vermekle ya da sinir bozmakla kalmıyor: İşte yeni marifeti.
İlk bakışta “Ne alakası var canım” deyip geçebilirsiniz.  Ama antivirüs yazılımcısı McAfee’den yapılan açıklamaya göre posta kutularımızı doldurup canımızı sıkan spam e-postalar aynı zamanda küresel ısınmadan da sorumlu.
teknoloji haberleri Spam e postaların hiç bilinmeyen zararı

McAfee’nin özel bir danışmanlık şirketine hazırlattığı rapora göre her yıl gönderilen 62 trilyon spam e-posta, 33 milyar kilovat saat elektrik tüketimine sebep oluyor. Bu da 2,5 milyon evin yıllık elektrik tüketimine ve 3,1 milyon arabanın tükettiği 9 milyar litre akaryakıtın enerjisine eşit.

Rakamlar oldukça kötü gözüküyor. Peki, bütün bunların anlamı ne? Raporun eksikliği ise burada ortaya çıkıyor. McAfee yapılan araştırmada bir kişisel bilgisayarın ve sunucunun normal koşullar altında ne kadar enerji tükettiğini belirtmemiş. Ayrıca spam e-postalar olmasa bu bilgisayarların hangi işlerde kullanılacağı ve bu durumdaki olası tüketimleri de belirsiz. Örneğin spam e-posta filtrelemeyin bir bilgisayarın çok ağır bilimsel işlemlerde kullanılması ve çok daha fazla karbondioksit oluşumuna sebep olması da mümkün. Bu yüzden bu veriler olmaksızın raporda belirtilen değerlerin ne kadar anlamlı olduğuna karar vermek oldukça zor.

Aslında McAfee’nin bu raporla ortaya koymak istediği antivirüs yazılım firmalarının büyük düşmanı haline gelen spam e-postaların insanların canını sıkmasının yanında – ortaya koydukları değerler bir parça temelsiz olsa da – doğaya da zarar verebildiklerinin ortaya konulması. Raporun ortaya koyduğu temel sonuç ise değişmez bir gerçek: Spam e-posta zararlıdır ve bunu kişisel bilgisayarınızda çözmeye uğraşmak yerine kaynağında veya ağ geçitlerinde çözmek çok daha etkin bir yöntemdir.

Kategori: Teknoloji Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Cuma, Nisan 24, 2009

Beyin dalgaları kimliğinizi ele veriyor.

teknoloji haberleri Beyin dalgaları kimliğinizi ele veriyor.
Araştırmacılar, insanların beyin dalgaları, kalp ritmleri ve duruşlarıyla kimliklerini saptayabilen bir güvenlik teknolojisi geliştirdiler.

BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, parmak iizi ve ses tanıma gibi geleneksel teknolojilerin yanında biyometrik sistemlerde kullanılacak. Araştırmacılar, yeni teknolojiyi 3 yıldan daha uzun sürede, üniversitelerin ve özel şirketlerin de içinde yer aldığı HUMABIO projesi çerçevesinde geliştirdiler. AB tarafından desteklenen teknoloji, havaalanlarına ve diğer yüksek güvenlik gerektiren tesislere kurulacak.

Beyin Dalgaları

Pilot çalışma, kişiye özel beyin dalgaları sayesinde tanınabileceğimizi gösterdi. Araştırmacılar, kalp ritmini kaydeden ECG (Electrocardiogram), beyin faaliyetlerini takip eden EEG (electroencephalogram)’den ve gerekli yazılımlardan oluşan sistemde ayrıca beyin dalgalarını okumak amacıyla içinde iki elektrod bulunan özel bir başlık kullanıyorlar.

Kalp ritmleri

ECG (Electrocardiogram) kalbin elektriksel faaliyetini izliyor. Kalpteki yetersizlikleri farketmesinin yanında, her kalbe özel bireysel veriler oluşturabiliyor. Uzmanlar bu verileri kişinin profilini oluşturmada ve kişinin kimliğini belgemede kullanıyorlar.

Proje, motorlu taşıt üreticisi bir firmada da denendi. Kamyon üretimi bölümündeki denemede, sensörler koltuğa oturan şoför değiştiği an uyarı verdi. Proje, otomobil hırsızlığına karşı yepyeni bir koruma yöntemi olarak da kullanılabilecek.

Kategori: Teknoloji Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Cuma, Nisan 24, 2009

Dünyada fırtınalar estiren ve izlenme rekorlarını altlı üstlü hale getiren Lost’un yeni oyunu piyasaya çıktı.

Oyunu üreten Ubisoft firması sonderece akıllı hamleler yaparak kullancıları memnun etmiş gibi gözüküyor.

teknoloji haberleri Lost oyunuyla da büyülüyor

Sırları hale çözülemeyen ve sır dolu bölümlere her hafta bir yenisinin daha eklenmesi oyundada devam ediyor. Müthiş efektleri, yakın plan çekimleri ve fantastik aksiyon hareketleriyle oyun gerçekten başarıyla kurgulanmış. Oyunun resmi nternet sitesinde demolarına bakabilir ve oyunun kısa bir fragmanını izleyebilrsiniz.  Resmi tıklayarark internet sitesine gidebilirsiniz.

Kategori: Teknoloji Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Cuma, Nisan 24, 2009

teknoloji haberleri Dünyaya en benzer gezegen

Güneş Sistemi dışında yeni gezegen

Astronomlar, Güneş Sistemi’nin dışında şimdiye dek büyüklüğü Dünya’ya en yakın olan ve en parlak gezegeni keşfettiler. ..

İngiltere’deki Avrupa Astronomi ve Uzay Bilimleri Haftası konferansına katılan bilim adamları, şimdiye dek gözlenen dev dış gezegenlerin aksine Libra takımyıldızındaki dış gezegenin büyüklüğünün Dünya’nın iki katından az olduğunu belirttiler.

Güneş Sistemi’nin dışında şimdiye dek 300 civarında dış gezegen keşfedildiğini ve bunların hepsinin Dünya’dan büyük olduğunu belirten astronomlar, keşfedilen gezegenin büyük olasılıkla insan yaşamı için çok sıcak olduğunu, çünkü yörüngesinin güneşe benzer yıldızı Gliese 581′e çok yakın olduğunu kaydettiler.

Fransa’nın Grenoble Gözlemevinden Xavier Bonfils, büyüklüğü Dünya’nın 1,9 katı civarında olan yeni gezegenin şimdiye dek gözlenen kütlesi en küçük dış gezegen olduğunu söyledi.

İsviçre’deki Cenevre Gözlemevinden Michal Mayor isimli gökbilimci de yeni gezegenin kayalık ve büyüklüğünün de Dünya’nın iki katından daha az olduğunu belirterek, “Dünya’nın ikizini arayışta bir adım daha attık ve şimdi büyüklükleri Dünya’ya çok yakın, çok daha küçük gezegenleri tespit edecek cihazlara sahibiz” diye konuştu.

devamı için…

Kategori: Teknoloji Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Cuma, Nisan 24, 2009

teknoloji haberleri Teknolojinin yetmediği hayaldeki icatlar!...

Teknoloji şirketlerinin tüm tüketiciler dilediği halde vermediği ya da veremediği, bilim-kurgu filmlerinde görülen birçok yüksek teknoloji ürünü bulunuyor.

İngiliz teknoloji sitesi Itpro’nun derlemesine göre, tüketicilerin kullanmak isteyip de alamadığı 10 bilim-kurgu teknolojisi şöyle:

1 – Kol saati biçiminde görüntülü telefon

Metropolis, DangerMouse, Austin Powers filmlerinde görüldü.

Bu teknoloji çoktan bazı mobil cihazlarda uygulansa da, tüketicinin saat şeklinde bir cihazda bunu isteyip istemediği önemli sorun.

Eğer uygun şebeke bağlantısı sağlanırsa, insanların görüntülü telefon konuşmaları yapmaları mümkün. Hatta bir şirket saat şeklinde mobil telefon da üretti.

Skype bir süre önce, teknolojiye uygun cihaz gerekse de bedava görüntülü telefon konuşması hizmeti vermeye başlamasına karşın, mobil cihazla görüntülü telefon konuşması yapmak hala çok pahalıya geliyor.

Ayrıca insanlar özellikle bir yabancıyla, mobil cihazlarında yüz yüze konuşmayı pek istemiyorlar.

devamı için…

Kategori: Teknoloji Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Cuma, Nisan 24, 2009

teknoloji haberleri  Dünya sayısal kütüphanesi yayında!

Uluslararası büyük kütüphanelerin seçilmiş eserlerinin yer aldığı “Dünya Sayısal Kütüphanesi” (DSK) internetten yayına başladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatının (UNESCO) Paris’teki genel merkezinde resmi açılışı yapılan ücretsiz “www.wdl.org” internet sitesinde, İngilizce, Arapça, Çince, İspanyolca, Fransızca, Portekizce ve Rusça dillerinde arama ve gezinme yapmak mümkün. Web sitesinde ayrıca 40’tan fazla dilde eser bulunuyor.

Amerikan Kongresi’nden bir ekip tarafından ve Mısır’daki İskenderiye Kütüphanesi’nin sağladığı teknik destekle geliştirilen web sitesi projesine ayrıca Fransa’dan kütüphanelerle çeşitli ülkelerden kültür ve eğitim kuruluşları katkıda bulundu.

Projenin fikir babası ve Amerikan Kongresi Kütüphanesi’nin Direktörü James H. Billington, bu projenin Avrupa’nın online kütüphanesi Europeana veya Google’ın Book Serach gibileriyle rekabet halinde olmadığını söyledi.

Kategori: Teknoloji Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Cuma, Nisan 24, 2009

teknoloji haberleri Güneş ile çalışan cep telefonu

Güneş ışığıyla çalışan cep telefonu yolda.

Japon teknoloji uzmanları tamamen güneş ışığıyla çalışan cep telefonu geliştirdiklerini açıkladı.

Su geçirmeme özelliğine de sahip ve Japon cep telefonu şirketi KDDI tarafından satın alınacak olan yeni telefonun bu yaz Japonya’da piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Bir dakikalık konuşma ya da telefonun iki saat standby konumunda bekleyebilmesi için cihazın on dakika boyunda güneş ışığına maruz kalması yeterli olacak.

Üreticiler, telefonun ön yüzüne yerleştirilen depolama teknolojisi sayesinde güneş ışığıyla şarj edilebileceğini kaydediliyor.

Çevre dostu alternatif bir cep telefonu olarak piyasaya sürülecek telefonun diğer telefonlar gibi elektriğe bağımlı olmamasının karbondioksit emisyonlarının azaltılmasına katkı sağlayacağı belirtiliyor.

Çevre dostu ürünlerin ortaya çıkmasıyla birlikte, cep telefonu piyasası da kızışıyor.

İki ay önce Samsung, geri dönüştürülmüş plastik su şişelerinden yapılmış güneşle çalışan bir cep telefonu geliştirdiğini duyurmuştu. Ancak dünyada güneş ışığıyla cep telefonun geliştiren ilk firma olduğunu iddia eden şirket, cihazın ne zaman piyasaya sürüleceğine dair bir bilgi vermemişti.

Motorola da ocak ayında yeni W233 Renew modelini, geri dönüştürülmüş su şişelerinden üretilmiş olan dünyanın ilk karbonsuz cep telefonu olarak lanse etmişti.

Kategori: Teknoloji Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Datila
• Pazartesi, Nisan 13, 2009

teknoloji haberleri Telefonunuz Orjinal Mi Öğrenin!..

Telefonunuzun hangi ülkeye ait oldugunu bulmak artık çok kolay. Ya da Telefonunuzun orginal olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.
İlk yapmanız gereken telefonuza *#06# kodunu yazıp IMEI numaranızı öğrenmektir..

IMEI KODU:

Örneğin seri numaramız: 434566/10/678943/5
Buna göre karşılaştırma yapın…

XXXXXX/YY/ZZZZZZ/A
XXXXXX = önemli değil
YY = ülke kodu
ZZZZZZ = seri numarası
A = önemli değil

10 = Finlandiya
20 = Almanya
30 = Kore
40 = Çin
50 = Brezilya-Amerika-Finlandiya
60 = Çin-Meksika
70 = Finlandiya
80 = Macaristan-Azerbaycan

Ülke kodunuz;

 • 02 veya 20 ise kötü kalite demek
 • 08 veya 80 ise Almanya üretimi Normal kalite
 • 01 veya 10 ise Finlandiya malı Kaliteli üretim
 • 13 ise Macaristan-Azerbaycan üretimi kalitesiz ve Tehlikeli üretim..
 • 00 ise Orginal Nokia fabrika çıkışıdır… Finlandiya üretiminden daha kalitelidir…
Kategori: Teknoloji Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Datila
• Çarşamba, Nisan 01, 2009

teknoloji haberleri Güneş Sisteminin Dışındaki En İlginç 10 Gezegen

 

Güneş Sistemi dışındaki ilk gezegenler 1990 yılında saptandı, beş yıl sonra ise “51 Pegasi b” adı verilen ilk gezegen keşfedildi. Güneş sistemi dışındaki gezegenlere exoplanet adı verildi. Geçen kısa süre içinde içinde astronomlar birbirinden ilginç 230’a yakın exoplanet keşfetti.

İşte en ilginç 10:

 

teknoloji haberleri Güneş Sisteminin Dışındaki En İlginç 10 Gezegen

 

 

İlk Gezegen: Güneşimiz sistemi dışında ilk keşfedilen gezegen 51 Pegasi b oldu. Pegasi’yi sıcak bir Jüpiter olarak tanımlayabiliriz. 1995 yılında keşfedilen bu ilk exoplanet, Pegasus takımyıldızında yer alıyor.

 

 

 

  devamı için…

Kategori: Teknoloji Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Datila
• Perşembe, Mart 26, 2009

rookies teknoloji haberleri Online Virus Tarama ve Temizleme

Bilgisayarınızı hem virüslerden korumanın hem de performansını artırmanın bedava yolu…

Daha önce sistemlerdeki sorunları çözmek için pek çok farklı yazılım piyasaya çıktı. Aralarında en ünlüsü ise Norton Utilities olmuştu. Fakat aslında Microsoft’un da sistem temizliği konusunda bir alternatifi var, üstelik ücretsiz: OneCare…

Servisin yapabildikleri sadece online virüs ve zararlı taraması ile sınırlı değil; sabit diskinizdeki çöpleri temizlemek ve hatta PC’nizin performansını artırmak da OneCare’in görevleri arasında…

Bu adresten (http://onecare.live.com/site/tr-tr/tryscanner.htm) ulaşabileceğiniz bu ufak servisin tek eksisi, Internet Explorer’dan başka tarayıcı ile çalışmıyor olması. Fakat IE kullandığınız taktirde birkaç basit adımla sisteminizi baştan aşağıya temizleyip, daha iyi çalışır hale gelmesini sağlayabiliyor.

Bunun için ilk yapmanız gereken “Tam Hizmet Taraması” tuşuna tıklamak. Bundan sonra gerekli araçları bilgisayarınıza indirmeye başlayacak. Fakat pop-up pencerelerin engellenmediğinden emin olmalısınız. Eğer XP değil, Vista kullanıyorsanız karşınıza yazılımın BETA sürümü olduğuna dair bir uyarı gelecek. Yükleme tamamlandıktan sonra eğer vakit sınırınız yoksa Tam Tarama’yı seçin, vaktiniz yoksa Hızlı Tarama daha uygun olacaktır. Ardından karşıdan yeniden gerekli dosyalar yüklenecek.

Bundan sonra ise tarama işlemi başlayacak. Sisteminizin durumuna göre tarama işlemi 20 dakika ile 3-4 saat arası devam edebilir. Bu yüzden en iyisi işlemi akşamdan çalışır halde bırakıp, sabah kalktığınızda güne tertemiz bir sistemle başlamak olacaktır.

Kategori: Teknoloji Haberleri, Yeni Başlayanlar  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Pazartesi, Mart 09, 2009

teknoloji haberleri Japonyada ilk robot öğretmen ders vermeye başladı.

Saya adlı Robot öğretmen ilk okulda pedagoji derslerine giriyor. Birden fazla dil bilen Saya’nın durup dinlenmeden saatlerce ders verebilme kabiliyeti var. Aslında Saya’nın dış görüntüsü hiç de cana yakın değil…

Hatta çirkin bile denilebilir… Robot öğretmen derse girdikten sonra yaptığı ilk iş yoklama oluyor. Yoklama bittikten sonra, öğrencilere kitaplarını açmasını söylüyor. Sonra onlara bir ödev veriyor. Çocuklar derslerine çalışmadığı zaman ve kaytardığında ise mimik hareketleriyle kızgınlığını gösteriyor.

Kategori: Teknoloji Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Salı, Mart 03, 2009

teknoloji haberleri Linuxa geçmek için 10 neden!

Linux dur durak bilmeden gelişmesini sürdürürken, Linux’a geçmek için 10 neden sunuyoruz sizlere…

LINUX’un 18. yaşına girdiği şu günlerde, ne kadar gelişip değiştiğini görmek için tek yapmanız gereken ona bir şans vermek. Biz de bu ortamı sağlamak için sizlere “Linux’u denemek için 10 neden” sunuyoruz. Umarız biz nedenlerimizi sıraladıktan sonra sizler de bu dur durak bilmeden gelişen sözde alternatif(!) sistemi denemeyi ciddi anlamda düşünürsünüz.

 • Linux’un “capcanlı” teknolojisi sayesinde onu denemek, kullanmak ya da kurcalamak için sabit diskinize kurmanıza gerek kalmaz. Optik sürücünüz ve minimum 512 MB belleğiniz varsa Live CD (Canlı Sürüm) olarak dağıtılan Linux türevlerinden dilediğiniz bir tanesini sisteminizde misafir edebilirsiniz. Üstelik canlı sürümleri sisteminize kurmaya kalktığınızda bilgisayarınızı kullanma özgürlüğünüz kısıtlanmaz. Yani siz Linux’un çoklu masaüstü özelliği sayesinde, bir masaüstünde Linux’unuzu kurarken diğer masaüstünüzde internette gezebilir, faturalarınızı ödeyebilir, arkadaşlarınızla sohbet edebilir ya da ofis işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

devamı için…

Kategori: Teknoloji Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Salı, Mart 03, 2009

teknoloji haberleri İnternete yüzde 10 indirim

TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, Mart ayı faturalarından başlayarak, Özel İletişim Vergisindeki (ÖİV) yüzde 10′luk düşüşü abonelerin faturalarına yansıttıklarını bildirdi.

Yılmaz, gazetecilerle bir araya geldiği sohbet toplantısında, ÖİV’nin internette yüzde 15′ten yüzde 5′e düşürüldüğünü hatırlatarak, bunun sektöre büyük fayda ve kişilerin internet erişimi elde etmesine kolaylık sağlayacağını düşündüğünü ifade etti.

Yılmaz, verginin düşmesiyle beraber 3 adımda gerçekleştirecekleri hareketlerinden birinin, ”TTNET Wi Fi”, ”TTNET Müzik” ve ”TTNET Güvenlik”i içeren katma değerli servisler olduğunu kaydederek, Wi Fi’da mart ayında 4 bin, yıl sonunda 6 bin noktaya çıkmayı planladıklarını belirtti.  

Katma değerli servislerini yaygınlaştırmak istediklerini ve 3 katma değerli servisin abonelerine, 1 Eylül 2009 tarihine kadar deneme fırsatı verdiklerini dile getiren Yılmaz, ”ÖİV düşmeden önceki tarifeleri, bedelleri sabit tutmak kaydıyla, eğer abonelerimiz bunu kabul ederse 3 servisimizi deneyecekler, 1 Eylül’den sonra da birini seçecekler. Mecburi değil, bu tamamıyla abonelerimize verilen ilave bir imkan” şeklinde konuştu.

Yılmaz, bu ayki faturalardan başlayarak yüzde 10′luk ÖİV düşüşünü abonelerine yansıttıklarını bildirdi.

Kategori: Teknoloji Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Salı, Mart 03, 2009

teknoloji haberleri 3D TV geliyor!..

Üç boyutlu televizyonlardaki devrim, televizyon izleme şeklimizi 10 yıl içinde tamamen değiştirecek. Artık duvarlardaki televizyon yerine oturma odanızın ortasındaki sehpa üzerinde izleyeceksiniz.

İngiliz araştırmacılar, 2-3 yıl içinde gerçekleşecek yenilikle izleyicilerin özel gözlük olmaksızın izleyebilecekleri 3 boyutlu televizyonları ve 10 yıl içinde de Star Wars filmlerindeki gibi holografik görüntüleri çok seveceklerini söylüyorlar.

BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, Aberdeen Üniversitesi 3 boyutlu televizyon sistemlerinde 4 yıldır yürüttükleri çalışmayı tamamladı. De Montford Üniversitesi’nden bilgisayar teknolojisi bölümünde görevli Dr. Phil Surman ise sözde autostereoscopic (3D olarak yapılan yayınları müşterilerine gözlüksüz olarak izletmek için kullanılan teknoloji) televizyonlar üzerinde çalışıyor. Geleneksel 3 boyutlu resimler farklı açılardan iki görüntünün görüntülenmesiydi. Burada gözlükler derinlik etkisi oluşturmada beyine yardımcı oluyordu. Surman’ın takımı ise izleyicinin baş hareketini takip eden özel optikler kullanıyorlar. Bundan dolayı, soldaki görüntü sol gözünüze giderken, sağdaki görüntü de sağ gözünüzü yönlendiriyor. Surman, bir sonraki aşamanın düz ekran gibi kompakt şeklindeki teknolojiye ulaşmak olduğunu belirtti.

Araştırmada yer alan Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Levent Onural, evlerde holografik televizyona kavuşmadan önce üstesinden gelinmesi gereken birçok zorlu iş olduğunu söyledi. Ancak, bunun tamamen farklı bir izleme deneyimi getireceğini ve televizyonun uzun süre düz ekran olmayacağını söyleyen Onural, “Yeni televizyonlar oturma odalarının ortasındaki sehpa gibi olacak” dedi.

Kategori: Teknoloji Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Perşembe, Şubat 19, 2009

teknoloji haberleri Dünyanın dönerken çıkardığı ses

Uzayın derinliklerinde bir yolculuğa ne dersiniz? Hiç Dünya kendi etrafında dönerken nasıl bir ses çıkarıyor merak ettiniz mi? İşte yanıtı…

Hiç Dünya kendi etrafında dönerken nasıl bir ses çıkarıyor merak ettiniz mi? Merak etmeseniz bile farklı amaçlarla evrenin gizemlerini çözmek için uzaya gönderilen uzay gemilerinin kaydettiği sesleri duyduğunuzda çok şaşıracaksınız!

Geceleri ağzımızdaki küçük bakterilerin dişlerimizde meydana getirdiği etkiyi, yani o sesi duymamız nasıl imkansızsa, dünyanın kendi etrafında dönerken çıkardığı sesi de duymamız bir o kadar olanaksız. Yoksa uyuyamazdık.

Bilim işte bu noktada boş durmayıp keşfediyor. Linkte bulunan sayfada dünyanın dönerken çıkardığı sesi dinleyeceksiniz. Linkte ayrıca NASA’nın uzaya fırlattığı Gemini, Mercury ve Apollo gibi araçları uzayda kaydettiği seslere de şahit olacaksınız.

teknoloji haberleri Dünyanın dönerken çıkardığı ses

 

Bu inanılmaz keşif için linki tıkladıktan sonra istediğiniz gezegenin üzerine tıklayın ve kendinizi uzayın derinliklerinden gelen seslere bırakın.

Kategori: Teknoloji Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Perşembe, Şubat 19, 2009

teknoloji haberleri Microsoftu delirten hacker!

Microsoft bu kez öyle sinir oldu ki hacker’ın başına ödül koydu.

Microsoft şirketi, “Downadup/Conficker” virüsünün arkasındaki “hacker”ı bulana 250 bin dolar nakit ödül vereceğini açıkladı.

Yayılmaya başladığı Ekim 2008′den bu yana tüm dünyada milyonlarca bilgisayara bulaşan virüsü bir kriminal saldırı olarak gören Microsoft şirketi, bu zararlı yazılımı yazan kişinin yakalanması gerektiğini belirtti.

İnternet bağlantısı veya USB flash bellek ile bulaşan virüsün şimdiye dek 12 milyon bilgisayarı etkilediği sanılıyor.

Kategori: Teknoloji Haberleri  | Yoruma Kapalı