Arşiv: ◊ Şubat, 2009 ◊

Yazan: @Yazar
• Cumartesi, Şubat 28, 2009

İstanbul’dan dinlenen radyolar, frekansları ve içerikleri…

devamı için…

Kategori: Konu Dışı  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Cumartesi, Şubat 28, 2009

egitim haberleri SBS ve PYBS kılavuzları internette...

Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ile Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) kılavuzları Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde yayımlandı.

SBS’ye başvurular 2 Martta, PYBS’ye ise 23 Martta başlayacak.
Sınavlarla ilgili tüm işlemler, “http://www.meb.gov.tr“, “http://oges.meb.gov.tr” ile “http://e-okul.meb.gov.tr” adreslerinden yapılacak.

Tüm işlemler, e-Okul sistemi kapsamı içinde elektronik ortamda gerçekleştirildiği için öğrencinin e-Okul sisteminde kayıtlı olması gerekiyor.

İlköğretim 6, 7 ve 8′inci sınıfların gireceği SBS’ye başvurular, 2-20 Mart 2009 tarihleri arasında olacak.

SBS’ye başvuracak öğrenciler T.C. kimlik numarası ile başvuru ücreti olan 10 TL’yi belirtilen tarihler arasında T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası veya Türkiye Halk Bankası şubelerine yatırabilecek. Öğrenciler, sınav ücreti yatırma işlemi için bankaya herhangi bir havale ücreti benzeri gider ödemeyecek. Öğrenciler, sınav ücretini yatırdığı banka dekontunu saklayacak.

Öğrenciler ayrıca başvuru döneminde okul müdürlüğüne, kırtasiye, internet, fotokopi giderleri için okul aile birliği makbuzu karşılığında 2 TL ödeyecek.

Süresi içinde bankaya sınav ücretini yatırmayan öğrenciler başvuru yapmamış sayılacak.

SBS, ilköğretim 6′ıncı sınıfların sınavı 13 Haziran, 7′inci sınıfların 7 Haziran, 8′inci sınıfların 6 Haziran 2009 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

İlköğretim 8′inci sınıfın SBS sonuçları 13 Temmuz 2009 tarihinde ilan edilecek.

İlköğretim 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11′inci sınıfların gireceği PYBS için başvurular, 23 Mart-3 Nisan 2009 tarihleri arasında alınacak. İlköğretim 6, 7 ve 8′inci sınıf öğrencilerinden PYBS’ye girmek isteyenler için SBS sonuçlarına göre PYBS puanı hesaplanacak. Bu öğrenciler ayrıca bir sınava girmeyecek.

İlköğretim 5, 6, 10 ve 11′inci sınıflar için sınav 3 Mayıs 2009, ilköğretim 6′ıncı sınıflar için 13 Haziran 2009, ilköğretim 7′inci sınıflar için 7 Haziran 2009 ve ilköğretim 8′inci sınıflar için ise 6 Haziran 2009 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Sınava başvuracak öğrenciler, 10 TL sınav ücretini T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası veya Türkiye Halk Bankası şubelerine yatırabilecek.

PYBS’ye ilköğretim 5, 6, 10 ve 11′inci sınıflardan başvuracak öğrenciler sınav ücretini başvuru tarihleri içinde, ilköğretim 6, 7 ve 8′inci sınıflardan başvuru yapacak öğrenciler ise sınav ücretini 2-20 Mart 2009 tarihleri arasında yatıracak. Bu öğrenciler SBS ile sınava girecekleri için ayrıca sınav ücreti yatırmayacak. PYBS sonuçları 31 Temmuz 2009 tarihinde duyurulacak.

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Çarşamba, Şubat 25, 2009

egitim haberleri Motivasyon neden bozulur?

Sınava hazırlanan öğrencilerin motivasyonu neden bozulur?

ÖSS ve SBS’ye hazırlık sürecinin en önemli unsurlarından birisi de sınava iyi bir şekilde motive olmaktır. Motivasyon, bir anlamda öğrencinin “çalışma iştiyakı”dır.

Motivasyonu iyi olan öğrenci hedefine hızlı ve emin adımlarla ilerlerken, motivasyonu düşük olan öğrenci, bu süreçte adeta “yaya” kalmaktadır. Genellikle öğrencilerin motivasyonunu olumsuz yönde etkileyen faktörler şunlardır:

Ümitsizliğe düşmek:

Öğrencinin sınavı gözünde büyütmesi, kendisini yetersiz hissetmesi, başarı düzeyi yüksek olan arkadaşlarıyla kendisini kıyaslaması, ümitsizliğe düşmesinin başlıca sebeplerindendir. Ümitsizliğe düşen öğrenci çalışma şevkini kaybettiği için bir süre sonra “nasıl olsa kazanamayacağım” diyerek çalışmayı bırakabilir. Bu girdaba düşen öğrencinin psikolojik destek alması çok önemlidir.

devamı için…

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @PaCaMaN
• Pazartesi, Şubat 23, 2009

rookies bt egitim 5 basamak Bilgisayarda Depolama Ölçü Birimleri

Bilgisayarda bilgilerin depolandığı ünitelerin belirli depolama kapasiteleri vardır. Bu kapasiteler bazı ölçü birimleri ile ifade edilebilir. Örneğin kullandığımız CD, DVD ya da Harddisk’lerin bilgi depolama kapasitelerini 700 MB (Megabyte) ya da 4,3 GB (Gigabyte) ya da 1 TB (Terabyte) olarak ifade ederiz.

Bilgisayarda kullanılan en küçük ölçü birimi BIT’dir. BIT sadece iki değer alabilir: 1 ya da 0.

8 BIT = 1 Byte

Örneğin A harfi 00001001 şeklinde 8 BIT’den oluşmaktadır ve 1 Byte’ı meydana getirir. Ondalık düzenden farklı olarak 1024′ün katları kullanılır.

1024 Byte = 1 Kilobyte (KB)
1024 Kilobyte = 1 Megabyte (MB)
1024 Megabyte = 1 Gigabyte (GB)
1024 Gigabyte = 1 Terabyte (TB)

* Burada KB, MB, GB ve TB harflerinin büyük kullanılmış olduğuna dikkat edelim. Çünkü B harfi Byte, b harfi BIT’i temsil etmektedir.

Internet bağlantı hızları şu anda Byte cinsinden değil BIT cinsinden ifade edilmektedir. Dikkat edecek olursak şu anda 1 Mb (Megabit), 2 Mb ya da 4 Mb gibi hızlar söz konusudur. Bu değerler sizin seçtiğiniz internet bağlantısıyla 1 saniyede indirebileceğiniz BIT cinsinden veri miktarını belirlemektedir. (Tabiki teoride… Bağlantı şekli ve kalitesi bu değerlerin daha altında veri indirmemize sebep olmaktadır.)

Değerleri BIT cinsinden Byte birimine dönüştürürsek;

1 Mb bağlantı aslında; 1 Megabit / 8 bit = 128 KB (Kilobyte) saniyede indirilen veri
2 Mb bağlantı aslında; 2 Megabit / 8 bit = 256 KB (Kilobyte) saniyede indirilen veri
4 Mb bağlantı aslında; 4 Megabit / 8 bit = 512 KB (Kilobyte) saniyede indirilen veri

rookies bt egitim 5 basamak Bilgisayarda Depolama Ölçü Birimleri

* Özellikle bir konuya daha açıklık getirelim. Satın almış olduğumuz harddisklerin kapasitelerinin 400 GB, 600 GB gibi miktarlarda ifade edildiğini görmüşüzdür. Ancak format işleminden sonra kapasite değerlerine göz attığımızda 400 GB görünmesi gereken boş alanın 372.529.029.846 byte olduğunu görürüz. 

Üretici firmalar 400 GB veri depolama kapasitesini 400.000.000.000 byte olarak sergilemişlerdir. Aslında harddiskimiz;

400.000.000.000 / 1024 /1024 / 1024 = 372,5 GB’dır.

Aradaki fark tamamen pazarlama tekniğidir… rookies bt egitim 5 basamak Bilgisayarda Depolama Ölçü Birimleri

Kategori: 5. Basamak, BT Eğitim Programı, Yeni Başlayanlar  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Cumartesi, Şubat 21, 2009

egitim haberleri Öğrenciler öğretmenleri model alıyor!

 

Öğrencilerin yüzde 48,4’ü öğretmenlerini örnek alıyor.

Çözüm yayınlarından yapılan yazılı açıklamada, konuyla ilgili anketin 23 bin 666 öğrenciyle yapıldığı belirtildi. Ankete göre, öğrencilerin yüzde 94,8’i “akıllı tahta” gibi teknolojik gelişmelerin eğitimde kullanılmasının faydalı olduğu görüşünde.

Öğrencilerin yüzde 23,9’u haftada birden fazla kitap okurken, yüzde 29,3’ü haftada bir kitap okuyor.

Yüzde 6,4’ünün de hiç kitap okumadığı görülen anket sonuçlarına göre, öğrencilerin yüzde 35,4’ü dershanelerin başarıda etkili olduğunu düşünüyor. Yüzde 48,4’ü öğretmenlerini, yüzde 36,5’i de ebeveynlerini örnek aldıklarını kaydeden öğrencilerin yüzde 19,3’ü de arkadaşlarını rol model olarak kabul ediyor. Bunu sırasıyla yüzde 17,3 ile iş adamlarını, yüzde 9,7 ile sanatçıları, yüzde 9,5 ile siyasetçiyi model alan öğrenciler takip ediyor.

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Perşembe, Şubat 19, 2009

teknoloji haberleri Dünyanın dönerken çıkardığı ses

Uzayın derinliklerinde bir yolculuğa ne dersiniz? Hiç Dünya kendi etrafında dönerken nasıl bir ses çıkarıyor merak ettiniz mi? İşte yanıtı…

Hiç Dünya kendi etrafında dönerken nasıl bir ses çıkarıyor merak ettiniz mi? Merak etmeseniz bile farklı amaçlarla evrenin gizemlerini çözmek için uzaya gönderilen uzay gemilerinin kaydettiği sesleri duyduğunuzda çok şaşıracaksınız!

Geceleri ağzımızdaki küçük bakterilerin dişlerimizde meydana getirdiği etkiyi, yani o sesi duymamız nasıl imkansızsa, dünyanın kendi etrafında dönerken çıkardığı sesi de duymamız bir o kadar olanaksız. Yoksa uyuyamazdık.

Bilim işte bu noktada boş durmayıp keşfediyor. Linkte bulunan sayfada dünyanın dönerken çıkardığı sesi dinleyeceksiniz. Linkte ayrıca NASA’nın uzaya fırlattığı Gemini, Mercury ve Apollo gibi araçları uzayda kaydettiği seslere de şahit olacaksınız.

teknoloji haberleri Dünyanın dönerken çıkardığı ses

 

Bu inanılmaz keşif için linki tıkladıktan sonra istediğiniz gezegenin üzerine tıklayın ve kendinizi uzayın derinliklerinden gelen seslere bırakın.

Kategori: Teknoloji Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Perşembe, Şubat 19, 2009

teknoloji haberleri Microsoftu delirten hacker!

Microsoft bu kez öyle sinir oldu ki hacker’ın başına ödül koydu.

Microsoft şirketi, “Downadup/Conficker” virüsünün arkasındaki “hacker”ı bulana 250 bin dolar nakit ödül vereceğini açıkladı.

Yayılmaya başladığı Ekim 2008′den bu yana tüm dünyada milyonlarca bilgisayara bulaşan virüsü bir kriminal saldırı olarak gören Microsoft şirketi, bu zararlı yazılımı yazan kişinin yakalanması gerektiğini belirtti.

İnternet bağlantısı veya USB flash bellek ile bulaşan virüsün şimdiye dek 12 milyon bilgisayarı etkilediği sanılıyor.

Kategori: Teknoloji Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Çarşamba, Şubat 18, 2009

 egitim haberleri ÖSSye girecekler için uyarılar...

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 14 Haziran 2009′da gerçekleştirilecek ÖSS’de, bazı derslerin soru sayılarında küçük değişiklikler olduğunu belirterek, adayların sınavda bunun dışında başka bir değişiklikle karşılaşmayacağını bildirdi.

 2009-ÖSS’de, sadece bazı testlerin soru sayılarında değişiklik yapıldığını belirten Yarımağan, sınavdaki toplam soru sayısında ise herhangi bir değişiklik olmadığını, sadece testlerin kendi içlerindeki derslere göre soru sayısında düzenlemeye gidildiğini söyledi. Sınavdaki testlerin kapsamı konusunda daha önce kamuoyuna açıklamada bulunulduğunu anımsatan Yarımağan, şunları kaydetti:

devamı için…

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Salı, Şubat 17, 2009

 egitim haberleri ÖSYM numarası tarihe karıştı!..

2003 yılından bu yana T.C. Kimlik numaraları ile işlem yapılan ÖSS’de, 1983-2002 yıllarında sınavlara giren adaylardan istenen ÖSYM numaraları, bu yıl itibariyle artık istenmeyecek.

ÖSS 2009 için başvurular bugün başlarken, başvuru formunda da geçen yıla göre küçük bir değişiklik yapıldı. 2002 yılına kadar üniversiteye giriş sınavlarında her aday için öneme sahip olan “ÖSYM Numarası” kısmı tamamen kaldırıldı. TC Kimlik numarasının her alanda kullanılmaya başlanması ile 2003 yılından bu yana üniversiteye giriş sınavlarında da T.C. Kimlik Numarası kullanılmaya başlanmıştı. 1983-2002 yılları arasında sınava girmiş olan ve daha sonraki yıllarda da sınava giren adaylar ise daha önce aldıkları 10 haneli ÖSYM Numarası’nı ÖSS Aday Bilgi Formu’nda yer alan “ÖSYM Numarası” kısmına yazıyordu. Ancak, 2009 ÖSYS Aday Bilgi Formu’nda artık “ÖSYM Numarası” kısmı da tamamen kaldırıldı. Bundan sonra 1983 ile 2002 yılları arasında üniversiteye giriş sınavına girerek ÖSYM numarası alan adaylar, bu yıl sınava girmeleri halinde artık bu numarayı yazmayacaklar.

ÖSYM, bu şekilde artık, üniversiteye giren birçok adayın hayatında da önemli bir yere sahip olan ÖSYM numarasını tamamen tarihe karıştırmış oldu. ÖSYM Numarası, tahtını T.C. Kimlik numarasına kaptırmış oldu.

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Pazar, Şubat 15, 2009

egitim haberleri ÖSS ve YDSye başvurular başlıyor...

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve Yabancı Dil Sınavı’na (YDS) başvurular 16 Şubat 2009 tarihinden itibaren başlıyor.

2009-ÖSYS’ye, 2008-2009 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının lise veya dengi okullar ile açıköğretim lisesinin son sınıfında okuyan öğrenciler, ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar, ortaöğretim kurumlarının dışarıdan bitirme sınavlarına girenler, ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar, ortaöğretimlerini yabancı ülkelerde yapanlardan durumları bu şartları taşıyanlar başvurabilecek.

Sınava belirtilen özellikleri taşıyan yabancı uyruklu ve uyruksuz adaylar da başvurabilecek ancak bu adaylar ÖSS sonuçları ile 2009-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alacak yükseköğretim programlarına yerleştirilmeyecek.

2009-2010 öğretim yılında yükseköğretimin tüm lisans ve önlisans (meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programlarına sınavsız geçiş dahil) programlarına girmek veya yurtdışında öğrenim görmek isteyen adayların da 2009-ÖSYS’ye başvurmaları gerekiyor.

Kılavuz 2 TL karşılığında alınacak

Ortaöğretim kurumlarının son sınıfında okumakta olan öğrenciler okullarının bağlı olduğu başvuru merkezinden, mezun adaylar diledikleri başvuru merkezlerinden içerisinde 2009-ÖSYS Aday Bilgi Formu da bulunan “2009-ÖSYS Kılavuzu”nu 2 TL karşılığında edinebilecek.

Mezun adaylardan 2007 veya 2008 ÖSYS’ye başvurmamış olanlar ile son başvurusuna göre öğrenim bilgilerinde değişiklik olanlar başvurularını istedikleri başvuru merkezlerine yapabilecek.

Mezun durumdaki adaylardan 2007 veya 2008 ÖSYS’ye başvurmuş olan ve öğrenim bilgilerinde değişiklik olmayan adaylar ise başvurularına isterlerse bireysel olarak internet aracılığıyla isterlerse diledikleri bir başvuru merkezine yapabilecek.

Ortaöğretim Kurumu Müdürlükleri, ÖSYS Sınav Merkezi Yöneticilikleri ve ÖSYM Büroları, başvuru merkezi olarak görev yapacak.

2009-ÖSS ücreti ile YDS ücreti, bu yıl da artırılmadı. 2009-ÖSS için adaylar 40 TL, YDS için bu ücrete ek olarak 10 TL daha ödeyecek. Sınavsız geçiş yapacak adaylardan 10 TL alınacak.

Sınavsız geçiş dahil 2009-ÖSYS’ye ilişkin başvurma sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili kurallar ve işlemler, kılavuzda yer alıyor.

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Salı, Şubat 10, 2009

 egitim haberleri 15 milyon öğrenci ders başı yapıyor...

İlköğretim ve ortaöğretim okullarında 2008-2009 eğitim-öğretim yılının ikinci yarısı başladı.

İlköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 15 milyon öğrenci ile 600 bine yakın öğretmen iki haftalık yarıyıl tatilinin ardından bugün ders başı yapacak.

Eğitim-öğretim yılının ikinci dönemi sınavlar nedeniyle öğrenciler için yoğun geçecek. Seviye Belirleme Sınavı, ilköğretim 6. sınıflar için 13 Haziran 2009, 7. sınıflar için 7 Haziran 2009 ve 8. sınıflar için ise 6 Haziran 2009 tarihlerinde yapılacak.

İlköğretim 5. sınıf ile liselerin 9, 10 ve 11. sınıflarında okuyan öğrencilerin katıldığı Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (DPY) 3 Mayıs 2009 tarihinde gerçekleştirilecek. İlköğretim 8. sınıf için DPY sınavı 6 Haziran 2009, ilköğretim 7. sınıf için 7 Haziran 2009, ilköğretim 6. sınıf için ise 13 Haziran 2009 tarihlerinde düzenlenecek.

ÖSS ise 14 Haziran 2009 tarihinde yapılacak.

2008-2009 eğitim-öğretim yılı 12 Haziran Cuma günü sona erecek. Okullar gelecek eğitim-öğretim yılında daha geç açılacak. 2009-2010 eğitim öğretim yılı 24 Eylül 2009 Perşembe günü başlayacak.

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Cuma, Şubat 06, 2009

egitim haberleri Okullar geç açılacak!.. 

Önümüzdeki eğitim yılında okullar geç açılacak. Çünkü bayram tatili var.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, 2009-2010 eğitim-öğretim yılının, ilk ve ortaöğretimde Ramazan Bayramı’ndan sonra belirlenecek bir tarihte başlayacağını açıkladı.

Kararın eğitim-öğretim döneminin Ramazan Bayramı’na denk gelmemesi için alındığı öğrenildi. Ramazan Bayramı 20 Eylül’de başlıyor, 22 Eylül’de bitiyor. Okulların 23 Eylül Çarşamba ya da hafta başı olacaksa 28 Eylül’de açılabileceği belirtildi.

Okullar bu dönem 8 Eylül’de açılmıştı.

Geçmişte köy ve şehir okullarının ayrı tarihlerde açılırken, daha sonra bu uygulama ülke genelinde ortak bir tarih olarak belirleniyordu.
Bu arada, Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, bölgesel iklim şartları ve ekonomik faktörleri dikkate alarak, okulların il il farklı tarihlerde eğitim öğretime başlaması ve bitmesi konusunda bir çalışma yapacağı öğrenildi.

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Cuma, Şubat 06, 2009

egitim haberleri Türkiyenin ÖSS ortalaması

Milli Eğitim Bakanlığı 2008 ÖSS’de Türkiye ortalamalarını açıkladı. Buna göre, Türkiye ortalaması Say-1’de 194.207, Say-2’de 205.787, Söz-1’de 217.630, Söz-2’de 203.730, EA- 1’de 213.734, EA- 2’de ise 202.928 puan oldu.

Bakanlık, ÖSS puan ortalamalarını tüm milli eğitim müdürlüklerine gönderirken, ortalamanın ÖSS 2009’da yükseltilmesi için tedbir alınmasını istedi. MEB’den il milli eğitim müdürlüklerine gönderilen yazıda, “Eğitimde kalitenin arttırılmasına yönelik çalışmalarda değerlendirilmek amacıyla, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yayımlanan 2008 ÖSS sonuçları incelenmiş ve Türkiye ortalamalarının; Say-1’de 194.207, Say-2’de 205.787, Söz-1’de 217.630, Söz-2’de 203.730, EA- 1’de 213.734, EA- 2’de ise 202.928 puan olduğu görülmektedir” açıklamasında bulunuldu.

devamı için…

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Cuma, Şubat 06, 2009

egitim haberleri Bir öğretmen nasıl olmalı?

Bakanlık ‘öğretmenlerin özellikleri nasıl olmalı’yı anlatan bir genelge yayınladı.

MEB, konuyla ilgili 2002 yılında başlatılan proje çerçevesinde bir öğretmende bulunması gereken ”bilgi, beceri ve tutum özellikleri” saptayarak, ”Öğretmen Yeterlikleri” adı altında yayımladı.

Alınan bilgiye göre, ”öğretmen yeterlikleri” belirlenirken, düzenlenen seminer ve çalıştaydan çıkan sonuçların yanı sıra ABD, İngiltere, Seyşel Adaları, Avustralya ve İrlanda gibi ülkelerdeki örnekler de göz önünde bulunduruldu. Ortaya çıkan çalışma ile ilgili olarak, pilot belirlenen 6 ildeki öğretmenler, okul yöneticileri; sendika, dernek ve sivil toplum örgütü üyeleri, kamu kurumu mensupları, öğretim elemanları ve öğretmen adaylarından oluşan toplam 6 bin 743 kişinin görüşü alındı.

Çalışma sonucunda, ”öğretmenlerde bulunması gereken bilgi, beceri ve tutum özellikleri”ni içeren ”genel yeterlikler”in yanı sıra ilköğretimdeki Türkçe, İngilizce, Fen ve Teknoloji, Bilişim Teknolojileri, Okul Öncesi, Görsel Sanatlar, Matematik, Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler, Müzik, Beden Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Teknoloji Tasarım ve Özel Eğitim (Görme Engelliler-İşitme Engelliler-Zihinsel Engelliler) öğretmenliğin nitelikleri de ”özel alan alt yeterlikleri” adı altında sıralandı. 

devamı için…

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Cuma, Şubat 06, 2009

egitim haberleri ÖSS 2010da değişiyor!..

Hemen her yıl ÖSS değişiyor. 2010 yılında sınavda bazı ayarlamalara gidiliyor. ÖSYM Başkanı değişikliklerden ayrıntılar verdi.

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, ÖSS ile ilgili yapılan ve 2010 yılında uygulanacak olan değişiklik için, “Yeni sistem öğrencinin lehine” açıklamasında bulundu.

ÖSYM Başkanı, alan sınavlarında soru sayısının fazla olacağını ama lise müfredatının dışına çıkılmayacağını açıkladı. Meslek lisesi öğrencilerini ise “beklentilerini çok yüksek tutmasınlar” diyerek uyardı.

Yarımağan, “Tek fark öğrenci tek sınav yerine ayrı zamanlarda üç sınava girecek daha rahat ortamda daha çok soru cevaplayacak bunun öğrencinin lehine olduğunu düşünüyorum” dedi.

ÖSYM Başkanı YÖK’ün onayladığı yeni sınav sisteminin ayrıntılarını açıkladı.

Alan derslerinden 5 ayrı sınavın ayrı günlerde yapılacağını söyleyen Yarımağan, “Soru sayısı artacak ama bu daha çok çalışmayı, daha çok dersaneye gitmeyi gerektirmez” dedi.

Yarımağan, “Aynı derslerden aynı sorular sorulacak. Hiçbir ek konu yok. Çocuk bilecek ki bu sınavda sadece matematik ve geometri sorularına yanıt verecek” dedi.

Yarımağan yeni sistemin meslek lisesi öğrencileri için avantaj olacağı yorumlarına ise temkinli yaklaştı. “Sorular genel lise müfredatından” bilgisini verdi.

Yarımağan, “Meslek lisesinden mezun olan bir öğrencinin şansı çok yüksek değil. Meslek liseliler için beklentilerin çok ileri gitmemesi lazım” diye uyarıda bulundu.

ÖSYM Başkanı katsayı değişikliği yapılmadığını da hatırlattı. Ama katsayı eşitlense bile yine de müfredat nedeni ile meslek lisesi mezunlarının lisans programlarına girmelerinin kolay olmayacağının altını çizdi.

Peki yeni sistemde puanlar nasıl hesaplanacak?

Her fakülte için gerekli olan alan derslerin ağırlığı artırılacak. Örneğin tıp için kimya ve biyoloji, bilgisayar mühendisliği için fizik puanının yüzdesi yüksek tutulacak.

“Puan türünü çok artıracağız. Öğrenci hangi alanlardaki programa gitmek istiyorsa onunla ilgili derslerini iyi öğrenecek” diyen ÖSYM Başkanı, açık uçlu soru modeline ise hemen olmasa bile bırkaç yıl içinde geçilebileceğini açıkladı.

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı