Arşiv: ◊ Mart, 2009 ◊

Yazan: @Yazar
• Pazartesi, Mart 30, 2009

egitim haberleri  SBSyi kaçıranlara bir fırsat!..

Milli Eğitim Bakanlığı, Seviye Belirleme Sınavı’na (SBS) başvuramayanlar için yeni bir başvuru dönemi belirleyecek.

Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamada, Haziran ayında yapılacak ilköğretim okullarının 6,7 ve 8. sınıf öğrencilerinin katılacağı SBS başvurularının 2-20 Mart 2009 tarihleri arasında yapıldığı anımsatıldı.

Sınav başvurularının basit ve sade bir işlemle gerçekleştirildiği kaydedilen açıklamada, başvuruların, kılavuzda yer alan bankaların tüm şubelerine TC kimlik numarası bildirilerek 10 TL’lik sınav ücretinin yaptırılmasıyla tamamlandığı belirtildi.

Açıklamada, başvuru süresi bittikten sonra, özellikle banka şubelerinin bulunmadığı küçük yerlerdeki öğrencilerin kış şartlarında ulaşımın aksaması ve benzer nedenlerle başvurularını yapamadıkları yönünde bilgi alındığı ifade edildi.

Bakanlığın sınava girmek isteyen hiçbir öğrenciyi mağdur etmeyeceğinin altı çizilen açıklamada, sınava başvuramayan ya da önceden başvurmak istemediği halde karar değiştiren öğrenciler için ayrıca bir başvuru dönemi belirleneceği, bu tarihlerin daha sonra ilan edileceği bildirildi.

Kategori: Eğitim Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Datila
• Perşembe, Mart 26, 2009

rookies teknoloji haberleri  Online Virus Tarama ve Temizleme

Bilgisayarınızı hem virüslerden korumanın hem de performansını artırmanın bedava yolu…

Daha önce sistemlerdeki sorunları çözmek için pek çok farklı yazılım piyasaya çıktı. Aralarında en ünlüsü ise Norton Utilities olmuştu. Fakat aslında Microsoft’un da sistem temizliği konusunda bir alternatifi var, üstelik ücretsiz: OneCare…

Servisin yapabildikleri sadece online virüs ve zararlı taraması ile sınırlı değil; sabit diskinizdeki çöpleri temizlemek ve hatta PC’nizin performansını artırmak da OneCare’in görevleri arasında…

Bu adresten (http://onecare.live.com/site/tr-tr/tryscanner.htm) ulaşabileceğiniz bu ufak servisin tek eksisi, Internet Explorer’dan başka tarayıcı ile çalışmıyor olması. Fakat IE kullandığınız taktirde birkaç basit adımla sisteminizi baştan aşağıya temizleyip, daha iyi çalışır hale gelmesini sağlayabiliyor.

Bunun için ilk yapmanız gereken “Tam Hizmet Taraması” tuşuna tıklamak. Bundan sonra gerekli araçları bilgisayarınıza indirmeye başlayacak. Fakat pop-up pencerelerin engellenmediğinden emin olmalısınız. Eğer XP değil, Vista kullanıyorsanız karşınıza yazılımın BETA sürümü olduğuna dair bir uyarı gelecek. Yükleme tamamlandıktan sonra eğer vakit sınırınız yoksa Tam Tarama’yı seçin, vaktiniz yoksa Hızlı Tarama daha uygun olacaktır. Ardından karşıdan yeniden gerekli dosyalar yüklenecek.

Bundan sonra ise tarama işlemi başlayacak. Sisteminizin durumuna göre tarama işlemi 20 dakika ile 3-4 saat arası devam edebilir. Bu yüzden en iyisi işlemi akşamdan çalışır halde bırakıp, sabah kalktığınızda güne tertemiz bir sistemle başlamak olacaktır.

Kategori: Teknoloji Haberleri, Yeni Başlayanlar  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Pazartesi, Mart 09, 2009

teknoloji haberleri  Japonyada ilk robot öğretmen ders vermeye başladı.

Saya adlı Robot öğretmen ilk okulda pedagoji derslerine giriyor. Birden fazla dil bilen Saya’nın durup dinlenmeden saatlerce ders verebilme kabiliyeti var. Aslında Saya’nın dış görüntüsü hiç de cana yakın değil…

Hatta çirkin bile denilebilir… Robot öğretmen derse girdikten sonra yaptığı ilk iş yoklama oluyor. Yoklama bittikten sonra, öğrencilere kitaplarını açmasını söylüyor. Sonra onlara bir ödev veriyor. Çocuklar derslerine çalışmadığı zaman ve kaytardığında ise mimik hareketleriyle kızgınlığını gösteriyor.

Kategori: Teknoloji Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Salı, Mart 03, 2009

teknoloji haberleri  Linuxa geçmek için 10 neden!

Linux dur durak bilmeden gelişmesini sürdürürken, Linux’a geçmek için 10 neden sunuyoruz sizlere…

LINUX’un 18. yaşına girdiği şu günlerde, ne kadar gelişip değiştiğini görmek için tek yapmanız gereken ona bir şans vermek. Biz de bu ortamı sağlamak için sizlere “Linux’u denemek için 10 neden” sunuyoruz. Umarız biz nedenlerimizi sıraladıktan sonra sizler de bu dur durak bilmeden gelişen sözde alternatif(!) sistemi denemeyi ciddi anlamda düşünürsünüz.

  • Linux’un “capcanlı” teknolojisi sayesinde onu denemek, kullanmak ya da kurcalamak için sabit diskinize kurmanıza gerek kalmaz. Optik sürücünüz ve minimum 512 MB belleğiniz varsa Live CD (Canlı Sürüm) olarak dağıtılan Linux türevlerinden dilediğiniz bir tanesini sisteminizde misafir edebilirsiniz. Üstelik canlı sürümleri sisteminize kurmaya kalktığınızda bilgisayarınızı kullanma özgürlüğünüz kısıtlanmaz. Yani siz Linux’un çoklu masaüstü özelliği sayesinde, bir masaüstünde Linux’unuzu kurarken diğer masaüstünüzde internette gezebilir, faturalarınızı ödeyebilir, arkadaşlarınızla sohbet edebilir ya da ofis işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

devamı için…

Kategori: Teknoloji Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Salı, Mart 03, 2009

teknoloji haberleri  İnternete yüzde 10 indirim

TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, Mart ayı faturalarından başlayarak, Özel İletişim Vergisindeki (ÖİV) yüzde 10′luk düşüşü abonelerin faturalarına yansıttıklarını bildirdi.

Yılmaz, gazetecilerle bir araya geldiği sohbet toplantısında, ÖİV’nin internette yüzde 15′ten yüzde 5′e düşürüldüğünü hatırlatarak, bunun sektöre büyük fayda ve kişilerin internet erişimi elde etmesine kolaylık sağlayacağını düşündüğünü ifade etti.

Yılmaz, verginin düşmesiyle beraber 3 adımda gerçekleştirecekleri hareketlerinden birinin, ”TTNET Wi Fi”, ”TTNET Müzik” ve ”TTNET Güvenlik”i içeren katma değerli servisler olduğunu kaydederek, Wi Fi’da mart ayında 4 bin, yıl sonunda 6 bin noktaya çıkmayı planladıklarını belirtti.  

Katma değerli servislerini yaygınlaştırmak istediklerini ve 3 katma değerli servisin abonelerine, 1 Eylül 2009 tarihine kadar deneme fırsatı verdiklerini dile getiren Yılmaz, ”ÖİV düşmeden önceki tarifeleri, bedelleri sabit tutmak kaydıyla, eğer abonelerimiz bunu kabul ederse 3 servisimizi deneyecekler, 1 Eylül’den sonra da birini seçecekler. Mecburi değil, bu tamamıyla abonelerimize verilen ilave bir imkan” şeklinde konuştu.

Yılmaz, bu ayki faturalardan başlayarak yüzde 10′luk ÖİV düşüşünü abonelerine yansıttıklarını bildirdi.

Kategori: Teknoloji Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Salı, Mart 03, 2009

teknoloji haberleri  3D TV geliyor!..

Üç boyutlu televizyonlardaki devrim, televizyon izleme şeklimizi 10 yıl içinde tamamen değiştirecek. Artık duvarlardaki televizyon yerine oturma odanızın ortasındaki sehpa üzerinde izleyeceksiniz.

İngiliz araştırmacılar, 2-3 yıl içinde gerçekleşecek yenilikle izleyicilerin özel gözlük olmaksızın izleyebilecekleri 3 boyutlu televizyonları ve 10 yıl içinde de Star Wars filmlerindeki gibi holografik görüntüleri çok seveceklerini söylüyorlar.

BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, Aberdeen Üniversitesi 3 boyutlu televizyon sistemlerinde 4 yıldır yürüttükleri çalışmayı tamamladı. De Montford Üniversitesi’nden bilgisayar teknolojisi bölümünde görevli Dr. Phil Surman ise sözde autostereoscopic (3D olarak yapılan yayınları müşterilerine gözlüksüz olarak izletmek için kullanılan teknoloji) televizyonlar üzerinde çalışıyor. Geleneksel 3 boyutlu resimler farklı açılardan iki görüntünün görüntülenmesiydi. Burada gözlükler derinlik etkisi oluşturmada beyine yardımcı oluyordu. Surman’ın takımı ise izleyicinin baş hareketini takip eden özel optikler kullanıyorlar. Bundan dolayı, soldaki görüntü sol gözünüze giderken, sağdaki görüntü de sağ gözünüzü yönlendiriyor. Surman, bir sonraki aşamanın düz ekran gibi kompakt şeklindeki teknolojiye ulaşmak olduğunu belirtti.

Araştırmada yer alan Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Levent Onural, evlerde holografik televizyona kavuşmadan önce üstesinden gelinmesi gereken birçok zorlu iş olduğunu söyledi. Ancak, bunun tamamen farklı bir izleme deneyimi getireceğini ve televizyonun uzun süre düz ekran olmayacağını söyleyen Onural, “Yeni televizyonlar oturma odalarının ortasındaki sehpa gibi olacak” dedi.

Kategori: Teknoloji Haberleri  | Yoruma Kapalı
Yazan: @Yazar
• Pazartesi, Mart 02, 2009

İllere göre sıralı trafik plaka kodları

devamı için…

Kategori: Konu Dışı  | Yoruma Kapalı