Yazan: @PaCaMaN
• Çarşamba, Ekim 01, 2008

rookies bt egitim 4 basamak 3 basamak basamak1  Bilgisayar ve bu sözcüğün altında yatanlar...

Bilgisayar

Çok sayıda aritmetiksel veya mantıksal işlemlerden oluşan bir işi, önceden verilmiş bir programa göre yapıp sonuçlandıran elektronik araç, elektronik beyin.

TDK Türkçe Sözlük

 

 

Bu şekilde açıklanmış sözlüğümüzde… Ama biz biraz daha derine inerek pratik anlamda bilgisayar nelerden oluşur ve kabaca hangi işleri yapar bunlara değineceğiz bu yazımızda.

A. Bütünü Oluşturan Parçalar

Bilgisayar; kendine önceden yüklenmiş program gereğince çeşitli bilgileri – verileri uygun ortamlarda saklayan ve istenildiğinde geri getiren, çeşitli aritmetik ve mantıksal işlemler yapan; çok hızlı çalışan elektronik bir cihazdır.

Bilgisayarın elektronik kısmına donanım (hardware), program kısmına ise yazılım (software) denir.

Bilgisayarın gelişiminde şu 4 unsur hiç değişmemiştir:
1. Bilginin Girişi (Giriş birimleri: Klavye, mouse, kamera, scanner, modem vb.)
2. Bilginin saklanması (Hafıza: Harddisk, disket, cd-rom vb.)
3. Bilginin işlenmesi (Beyin: Merkezi işlem birimi – Central Processing Unit-CPU)
4. Bilginin çıkışı (Çıkış birimleri: Monitör/ekran, Printer/yazıcı, plotter/çizici, modem)

Önceden belirttiğimiz gibi bilgisayarın çeşitli işlemler yapabilmesi için birtakım verilerin önceden bu bilgisayara girilmesi gerekmektedir.

1. Bilginin Girişi

 

rookies bt egitim 4 basamak 3 basamak basamak1  Bilgisayar ve bu sözcüğün altında yatanlar...

En yaygın olarak da klavyeyi kullanırız. Klavye ve mouse yardımıyla yazdıklarımız bilgisayarlar için veri kaynağıdır. Ancak yapılacak işlemlere göre kimi zaman kamera, kimi zaman da scanner (tarayıcı) ya da modemden bilgiler aktarabiliriz.

 

 

2. Bilginin saklanması

Kaynağı nereden olursa olsun verilerin bilgisayar ortamına girilmesinden sonra saklanması gerekir. Yazdığımız yazıların, ses ya da görüntü kayıtlarımızın saklanması ve daha sonradan yapılacak işleme göre tekrar çağrılabilmesi gerekir. Bunun için de; manyetik bantlardan disketlere, harddisklerden Cd-Dvd ve hafıza kartlarına kadar bir çok depolama aygıtı bulunmaktadır.

rookies bt egitim 4 basamak 3 basamak basamak1  Bilgisayar ve bu sözcüğün altında yatanlar...

Günümüz teknolojisi içerisinde çok büyük verilerin depolanabilmesi artık sorun olmaktan çıkmıştır. Yüz binlerce kitabın, on binlerce müzik kaydının, binlerce video kaydının verileri ancak orta kalınlıkta bir hikaye kitabı büyüklüğünde olan bu harddisklere kolayca depolanabilmektedir.

 

3. Bilginin işlenmesi

rookies bt egitim 4 basamak 3 basamak basamak1  Bilgisayar ve bu sözcüğün altında yatanlar...Depolama aygıtlarına iletilen bilgiler, bilgisayarların içinde bulunan işlem birimlerince çağırılarak bu verilerin işlenmesi sağlanır. Bu birimlerden en önemlisi Merkezi İşlem Birimi (CPU)dir.

Kısaca özetlemek gerekirse Merkezi İşlem Birimi; bilgisayarın içindeki temel elemandır. Mikro işlemci diye de anılır. Komutları işler, hesaplamaları yapar, bilgisayarın içindeki bilgi akışını kontrol eder ve kendisine bağlı diğer işlem birimleriyle bu bilgi alışını yönetir.

Teknolojinin gelişmesiyle CPU’ların da hızı artmaktadır. Örnek verilecek olursa bugün kibrit kutusundan bile çok çok ince ortalama bir hızdaki CPU, 2 milyon satırlık veriyi saniyede işleyebilmektedir. Bu örnekten yola çıkarsak Merkezi İşlem Birimi (CPU)nin diğer işlem birimleri üzerindeki etkisini daha iyi kavrayabiliriz.

 

4. Bilginin çıkışı

rookies bt egitim 4 basamak 3 basamak basamak1  Bilgisayar ve bu sözcüğün altında yatanlar...

 

Basit anlamda bilgi girişlerimizi yaptıktan ve bu bilgilerin işlenmesinden sonra verilerin çıkış birimlerine yönlendirilmesi gerekir. Çıkış birimlerinden çoğunlukla kullanılan Monitörler yani Ekranlardır. Klavyemizin bir tuşuna dokunduğumuzda monitörümüz bize sonucu gösterir. Ya da raporlarımızı yine çıkış birimlerinden Printer yani Yazıcılara göndermeden önce de bu monitörleri kullanabiliriz.

rookies bt egitim 4 basamak 3 basamak basamak1  Bilgisayar ve bu sözcüğün altında yatanlar...

 

Sonuçta ister monitör ister printer ister de modem olsun, çıkış birimlerine ihtiyaç duyarız.

 

B. Bilgisayar Neler Yapabilir, Neler Yapamaz?

Aslında neredeyse sayılamayacak kadar ufak parçanın bir araya gelerek oluşturmuş olduğu bilgisayarın kabaca ana hatlarını öğrenmiş olduk. Şimdi ise bilgisayarlarla neler yapılabilir ya da neler yapılamaz ona değinelim.

rookies bt egitim 4 basamak 3 basamak basamak1  Bilgisayar ve bu sözcüğün altında yatanlar...

Her türlü kişisel ya da resmi yazınızı göze hoş gelen bir biçimde yazabilir, bunları yazıcıya gönderip kağıt üzerine çıkış alabilirsiniz. Karmaşık matematiksel hesaplamalarınızı otomatik yapıp size hesap tabloları halinde sunacak programlar kullanabilirsiniz. Resim yapabilir, hazır resim ve fotoğraflarınızı izleyebilir ya da üzerlerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Çalışmalarınızın ne kadar etkileyici ve şaşırtıcı olacağı biraz da sizin becerinize bağlıdır. 

Müzik dinleyebilir, dinlediğiniz müziklere çeşitli ses efektleri verebilir, uygun yazılımlarla kendi müziklerinizi besteleyebilir, “miks” yapabilirsiniz. 

Film seyredebilirsiniz. Uygun donanım ve yazılım bileşenleri ile sinema filmlerini bile seyredebilirsiniz. Bir video kameranız, uygun donanım ve yazılımınız varsa kendi çektiğiniz filmlerin montajını yapabilir, görüntülere çeşitli efektler verebilirsiniz.

rookies bt egitim 4 basamak 3 basamak basamak1  Bilgisayar ve bu sözcüğün altında yatanlar...Bir modeme ve internet hattına sahipseniz, tüm dünyadan çok sayıda kişinin aklınıza gelebilecek her konuda sunduğu çeşitli yazılı, görsel ve işitsel bilgilere ulaşabilirsiniz. Arkadaşınıza anında mektup gönderebilirsiniz. Yine modem aracılığı ile uzaktaki arkadaşlarınızla sesli ve yazılı olarak sohbet edebilirsiniz. Tabii onların da bir PC ve modemi varsa…

Bir modemin size sağladığı olanaklar neredeyse sınırsızdır: İnternette Web sitesi olan mağazalardan kredi kartı ile alışveriş edip, sipariş ettiğiniz ürünlerin kapınıza kadar gelmesini sağlayabilirsiniz. Yine modemle İnternet üzerinden gazetelerin Web sitelerine bağlanıp günlük haberleri okuyabilirsiniz. Oyun oynayabilirsiniz. Modeminizle uzaktaki bir arkadaşınızla oyun oynamanız da mümkündür. Ama kendinizi de fazla oyuna kaptırmamalısınız. Uygun yazılımlarla derslerinizdeki veriminizi artırabilir, kendinizi geliştirebilirsiniz. 

rookies bt egitim 4 basamak 3 basamak basamak1  Bilgisayar ve bu sözcüğün altında yatanlar...Bir tarayıcı ile bilgisayar ortamında fotoğraf albümünüzü oluşturabilir, fotoğraflarınızın zamanın yıpratıcı etkilerinden korunmasını sağlayabilirsiniz. Kendi t-shirt desenlerinizi tasarlayabilir, uygun yazıcı ve baskı kağıtları ile bu resimleri t-shirt’ünüze basabilirsiniz. Kişisel bilgilerinizi, randevularınızı, telefon numaralarınızı kaydedebileceğiniz, notlar alabileceğiniz programlar kullanarak hayatınızı daha düzenli hale getirebilirsiniz. Bahçe bakımından, ahşap oymacılığına kadar pek çok hobi için hazırlanmış multimedya programları kullanarak, hobilerinizi geliştirebilirsiniz. Basit tasarım programlarıyla kendi evinizi bile tasarlayabilirsiniz. Yabancı dil programlarıyla ikinci bir dil öğrenebilirsiniz. Yine basit programlar yardımıyla kendi derginizi amatör boyutlarda çıkarabilirsiniz ya da gelişmiş program ve donanımlarla profesyonel yayıncılık yapabilirsiniz. Çok geniş bilgi kütüphaneleri içinde hızlı bir arama yaptırarak normalde uzun sürede bulamayacağınız bilgilere anında ulaşabilirsiniz.

Atlaslar, gezi rehberleri, haritalar, seyahat püf noktaları, hepsi PC’nizin aracılığı ile elinizin altında…

Both comments and pings are currently closed.


Comments are closed.