Yazan: @PaCaMaN
• Cuma, Ekim 31, 2008

XP işletim sistemini baz alırsak temelde bir masaüstümüze ve kolaylıkla ulaşabileceğimiz “Belgelerim” klasörüne sahibiz. Daha aslında pek çok klasör, işletim sistemimizle birlikte bize sunulmaktadır ama biz en çok bu iki klasörü kullanıyoruz. Örneklerimizi de bu klasörler üzerinde uygulayacağız.

Öncelikle işletim sistemimiz açıldıktan sonra karşımıza çıkan ekranın masaüstümüz olduğunu belirtelim. Aslında “Desktop” ya da “Masaüstü” diye adlandırılan bu ekranda bir klasörün içeriğini görmekteyiz.

rookies bt egitim 4 basamak 3 basamak 2 basamak  Temel Dosya ve Klasör İşlemleri

Gördüğünüz gibi bizim masaüstümüzde şu anda üç tane ikon bulunmakta. İsteğe bağlı olmasına rağmen sizin masaüstünüzde de bu üç ikon muhtemelen yer almaktadır. Görevlerini kısaca yazarsak:

Bilgisayarım: Adı üstünde, bilgisayarımız içinde bulunan kendimize ait klasörlerimize, disket sürücü, CD ya da DVD sürücümüze ve harddisklerimize ulaşabileceğimiz bölüm. Ayrıca işletim sisteminin temel ayarları bölümüne de buradan ulaşmak mümkün.

Belgelerim: Yine kendimize ait dosya ve klasörlerimizi daha düzenli olarak tutabileceğimiz bölüm. Yazımızın içeriğinde bu bölümden de bahsedilecek.

Geri Dönüşüm Kutusu: Bilgisayarımızdan sildiğimiz dosya ve klasörler geçici olarak burada toplanır. İstediğimiz takdirde bu sildiğimiz dosyaları buradan tekrar yerlerine ya da istediğimiz başka bir yere taşıyabiliriz. İstersek içeriğini kalıcı olarak da silebiliriz. 

Diğer klasörlere de uygulayabileceğimiz gibi masaüstümüzde yeni bir dosya yaratmak, içinde yeni bir klasör yaratmak ya da içeriğindeki dosya ve klasörleri başka bir klasörün içine kopyalamak ya da taşımak mümkündür.

Dosya ve klasör işlemlerimizi fare ya da menüler yardımıyla kolayca yapabiliriz. Ben burda işlemlerimizi fare yardımıyla nasıl yapabileceğimizi anlatacağım. Adım adım gidecek olursak;

Daha önce de belirttiğimiz gibi masaüstümüz aslında bir klasör. Bu yüzden günlük olarak kullanacağımız dosyalarımızın kolay ulaşılabilirlik anlamında bu masaüstünde durmasında fayda var. Bu dersin sonunda isterseniz kendi alışkanlıklarınız doğrultusunda kendi dosya ve klasör yapınızı oluşturabilirsiniz.

Yeni Bir Dosya Yaratmak

rookies bt egitim 4 basamak 3 basamak 2 basamak  Temel Dosya ve Klasör İşlemleri

 

Şimdi masaüstünüz üzerinde boş bir yere fare imlecini götürüp sağ tuşla bir kez tıklayın.

Çıkan menüde bu sefer farenin sol tuşuyla “Yeni” yazan yere tıklayın ve açılan menüde “Metin Belgesi“ne tıklayın.

 

 

 

rookies bt egitim 4 basamak 3 basamak 2 basamak  Temel Dosya ve Klasör İşlemleri

 

Masaüstünüzde “Yeni Metin Belgesi” adıyla bir dosya oluştuğunu göreceksiniz. İlk dosyamızı başarıyla yarattık. Gerçi şu anda içi boş ama dosya işlemlerimizi yapmak için şimdilik yeterli.

Standart olarak işletim sistemimiz dosya ismimize “Yeni Metin Belgesi” adını verdi. Biz kendimize göre bu dosya isimlerini istediğimiz gibi değiştirebiliriz.

 

Sayfa: 1 2 3
Both comments and pings are currently closed.


Comments are closed.