Yazan: admin
• Perşembe, Eylül 25, 2008

rookies  PCmize format atmayı öğreniyoruz...Yeni ya da eski olsun, bilgisayarımıza zaman zaman format atmak zorunda kalırız. Bazen virüs ya da trojanların saldırısına uğramış bilgisayarımız için son çare formattır. Bazen de yanlışlıkla silinmiş bir sistem dosyası ya da bir şekilde bozulan işletim sistemi bize bu karmaşık gibi görünen ama aslında çok kolay olan “Format Atma” işlemini mecbur kılar.

Şimdi ilk dersimiz olan “Format Atma” işlemine adım adım başlayalım:

Eğer bilgisayarımızda daha önceden bir işletim sistemi varsa ve kullanıyorsak, önemli dosyalarınızın yedeklerini almayı unutmayın. Çünkü formattan sonra dosyalarınız yerinde olmayacak. Yedekleme işleminin nasıl yapılacağını belki daha sonra buraya ekler ya da yeni bir yazıyla açıklarım.

Ayrıca bilgisayarımıza yükleyeceğimiz işletim sistemi CD’si de elimizde hazır bulunmalıdır. Ben örnek olarak XP Home Edition (Ev Sürümü) seçtim ve bu işletim sisteminin bilgisayarımıza yükleme işlemini göstereceğim.

1. Adım:

Şimdi bilgisayarımızın “Bios” ayarlarından öncelikli sistem yüklemesinin CD-Rom sürücü olarak ayarlandığını varsayalım. Muhtemelen zaten bu ayarlarla kullanılmaktadır ama değilse nasıl yapılacağı ayrı bir yazı konusu. Belki daha sonra bunu da buraya ekler ya da yeni bir yazıyla açıklarım.

İşletim Sistemi CD’mizi CD-Rom sürücümüze yerleştirdik ve bilgisayarımızı baştan başlattık. Kısa bir süre sonra “CD’den yükleme yapmak için bir tuşa basın.” uyarısı gelecektir. İşletim sistemi yüklemesi bittikten sonra yanlışlıkla tekrar yükleme yapılmasın diye böyle bir uyarı yapılıyor. Biz şimdi herhangi bir tuşa bastık, CD’den dosyalar okunmaya başladı ve aşağıdaki ekran görüntüsünün gelmesini bekledik.

rookies  PCmize format atmayı öğreniyoruz...
İşte ilk ekran görüntümüz…

Bu ekranda 3 seçeneğimiz mevcut: ENTER tuşuyla devam edebilir, R tuşuyla mevcut işletim sistemimizi onarabilir (ki biz burda yeni yüklemeyi seçtik), F3 tuşuyla vazgeçip KUR işleminden çıkabiliriz.

2. Adım:

Enter tuşuyla devam ettikten sonra karşımıza yeni bir ekran gelecek:

rookies  PCmize format atmayı öğreniyoruz...
Burada Microsoft XP Lisans Sözleşmesi yeralıyor…

F8 tuşuyla lisans sözleşmesini kabul ettiğimizi belirtiyor, bu kısmı geçiyoruz.

3. Adım:

İşletim sisteminin yüklenebileceği harddisk ve bölümleme tablosu gelecektir. Bu ekrandan harddiskimizi ya da yüklenecek bölümü seçmemiz gerekmektedir. Benim bilgisayarımda halihazırda yüklü bir işletim sistemi olmadığı için aşağıdaki ekran görüntüsü bulunmakta. Bilgisayarınızın sahip olduğu harddisk durumuna göre farklılıklar olabilir.

rookies  PCmize format atmayı öğreniyoruz...
Bilgisayarınızın harddisk ve bölümleme tablosu…

Burada dikkat etmemiz gereken nokta, harddiskimizin tamamının mı yoksa yeni bir bölüm yaratıp o bölümün mü kullanılacağı. Ben harddiskimin tamamını tercih ettim. Yeni bir bölüm yaratma konusu sonraya kalsın. Siz de mevcut bir bölümünüzü seçip ENTER tuşuyla devam edebilirsiniz (Unutmayın: Seçmiş olduğunuz bölümdeki mevcut dosyalarınız tümüyle silinip üzerine işletim sistemi kurulacak. O yüzden yazımızın başındaki uyarımız üzere yedekleme işleminizi unutmadığınızı düşünüyorum).

Sayfa: 1 2 3 4
Both comments and pings are currently closed.


Comments are closed.