Yazan: @PaCaMaN
• Pazartesi, Kasım 10, 2008

rookies bt egitim 5 basamak  İnternet Alan Adları (Domain Name)
Alan adı (domain name), bir web sitesinin İnternet’teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı; www.e-derslerim.com‘dur. www.e-dershane.biz, www.milliyet.com.tr, www.meb.gov.tr gibi alan adlarını hemen hemen hergün tarayıcımıza girmekte ve bu internet sitelerini gezmekteyiz.

 

Alan adları; IP adresi denilen, bilgisayarların (sunucuların/serverların) birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir.

Örneğin www.meb.gov.tr alan adı, adres barına yazıldığında tarayıcı bu alan adını önce IP adresine çevirir. meb.gov.tr alan adının IP adresi 212.174.189.120‘dir. Tarayıcımız aslında biz meb.gov.tr‘yi yazdığımızda bu ip numarasına bakmaktadır. Daha sonra kullanıcıyı bu IP adresine sahip bilgisayara yönlendirir. Dolayısıyla web sitesinin ziyaret edilebilmesi için kullanıcıların IP adresini bilemeyecekleri göz önünde bulundurulmalı ve siteye daha kolay ve akılda kalıcı bir alan adı alınmalıdır. Alan adı almak için bir İnternet servis sağlayıcısına gidilebilir veya web hosting (barındırma) firmasından müşteri için bir alan adı kaydetmesi istenebilir.

Şimdi yukarıda verilen örnekten hareketle www.meb.gov.tr adresine tıklayalım. Milli Eğitim Bakanlığımızın web sitesinin çıktığını görürüz. Bir de http://212.174.189.120/ adresine tıklayalım. Aynı yer çıktı, değil mi?

www.meb.gov.tr

Yukarıdaki adreste;

www: Web sitesi
meb: Milli Eğitim Bakanlığımızın kısaltılmış adı
gov: Hükümetler ve kamu kuruluşları ile ilgili adres eki
tr: Ülke kodu
gösteren ektir.

Her bir ifade, nokta (.) ile ayrılmaktadır. Buradaki www hemen hemen tüm web adreslerinin başında yer alır. Sonrasında seçtiğimiz ad, sonrasında web sitemizin türüne göre com, net, org, gov ya da biz gibi bir ek ve sonrasında da bu alan adının barındırıldığı ülkenin kodu gelmektedir. ABD içinde barındırılan alan adlarının sonuna ülke kodu gelmeyebilir.

 Aşağıda alan adlarının oluşmasında kullanılan ekler ayrıntılı bir şekilde verilmiştir.

.aero hava ulaşımı endüstri  
.biz Bu açık bir ekdir. İsteyen kişi veya kurum kayıt olabilir.
.com ticari Bu açık bir ekdir. İsteyen kişi veya kurum kayıt olabilir.
.coop kooperatifler  
.edu eğitimsel .edu alan adı eğitim ile ilgili kurumlar içindir. Mesela 2 veya 4 yıllık üniversiteler veya kolejler için.
.gov ABD hükümeti Hükümet ya da kamu kuruluşları ve ilgili kurumları içindir.
.info bilgi Bu açık bir ekdir. İsteyen kişi veya kurum kayıt olabilir.
.int uluslararası organizasyonlar Bu alan adı organizasyonlar, ofisler ve 2 veya daha fazla ulusun katıldığı programlarda kullanılabilir.
.jobs şirketler Bu alan adı şirketlerin iş ilanlarında kullanılmak için vardır. Şu anda, “sirket.jobs” alan adına sahip bir kurum 3. kişiler için işçi ilanında bulunamaz.
.k12 eğitimsel .k12 alan adı sadece lise, dengi ve aşağısındaki resmi eğitim kurumları tarafından kullanılır
.mil ABD askeriyesi Bu alan adı sadece ABD askeriyesi için kullanılır.
.museum müzeler  
.name kişiler  
.net Bu açık bir ekdir. İsteyen kişi veya kurum kayıt olabilir.
.org organizasyon Bu açık bir ekdir. İsteyen kişi veya kurum kayıt olabilir.
.pro meslekler Şu anda, bu alan adı doktorlar, avukatlar, ve sertifikalı muhasebeciler için kullanılmaktadır. Kayıt için sertifika gibi belgeler aranmaktadır.
.travel seyahat ve seyahat acentesi ile ilgili siteler  
Both comments and pings are currently closed.


Comments are closed.