Yazan: @PaCaMaN
• Salı, Kasım 11, 2008

rookies bt egitim 3 basamak Klavyedeki Tuşların Görevleri

 

Bilgisayar başında sürekli olarak kullandığımız klavyemizdeki bazı özel tuşların ne işe yaradıklarını bilmemiz gerekmektedir. Böylelikle aslında çoğu kez kullandığımız menülere ve bazı özel karakterlere, birkaç klavye tuşuyla daha çabuk ulaşılmasını sağlayabiliriz.

 

 

 

rookies bt egitim 3 basamak Klavyedeki Tuşların Görevleri

 

  

Esc: iptal tuşudur. Karşınıza çıkan bir pencerede Esc tuşuna basarsanız iptal işlemi görecektir.

rookies bt egitim 3 basamak Klavyedeki Tuşların GörevleriShift (üst karakter): Klavyede 2 tane bulunur. Bazı klavyelerde yukarıya bakan ok işaretiyle gösterilmiştir. Bu tuşa basılı tutarak herhangi bir harfe bastığınızda büyük yazılacaktır. Aynı tuş üzerinde 2 farklı işaret varsa ikincisini yazacaktır. Örneğin nokta tuşuna basılırsa nokta çıkar. Shift tuşu basılıyken noktaya basılırsa “:” işareti çıkacaktır. Aynı zamanda klavyenin üstündeki rakamlara Shift basılıyken basarsanız rakam değil de ikinci karakter çıkacaktır. Örneğin Shif+5%” işaretini çıkaracaktır.

rookies bt egitim 3 basamak Klavyedeki Tuşların Görevleri

 

Ctrl: tek başına işe yaramaz. Başka bir karakter ile kullanılır. Eğer Ctrl ile c tuşuna beraber basarsanız kopyalama işlemi yapar. Yine ctrl ile v tuşuna beraber basarsanız kopyalanmış bilgiyi yapıştıracaktır.

 

rookies bt egitim 3 basamak Klavyedeki Tuşların Görevleri

 

Caps Lock: Bu tuş ile yazacağınız tüm yazıları büyük harfle yazabilirsiniz. Eğer tek harf büyük yazacaksanız bunun yerine Shift tuşunu tercih edin. Caps Lock tuşuna tekrar basarsanız tüm harfleri küçük yazmaya başlarsınız.

 

 

rookies bt egitim 3 basamak Klavyedeki Tuşların Görevleri


Alt Gr:
Bu tuş ile klavyedeki üçüncü karakteri yazabilirsiniz. Klavyenin üstündeki “9″ tuşuna basarsanız “9″ çıkacaktır. Shift ile 9′a beraber basarsanız “)” işareti çıkar. Alt Gr ile “9″ tuşuna basarsanız “]” işareti çıkacaktır.

 

rookies bt egitim 3 basamak Klavyedeki Tuşların Görevleri

 

Num Lock: Bu tuşa basıp sağ üst taraftaki ışığı yakmışsanız klavyenin sağındaki rakamları kullanabilirsiniz. Bu rakamları kullanamıyorsanız Num Lock tuşuna tekrar basınız.

rookies bt egitim 3 basamak Klavyedeki Tuşların Görevleri

 

Insert: Bu tuşun ne işe yaradığını bilmeyenlerin sıkıntılı anlar yaşadığını iyi biliyoruz. Çoğunlukla yanlışlıkla el değer. Siz araya yazı yazarken harfler üst üste gelir. “kitap” kelimesini ele alalım. “i” ile “t” harfleri arasına “m” yazmaya çalışalım. Normalde “kimtap” olur. Eğer Insert tuşuna basılı ise “t” silinip yerine “m” harfi yazılacak ve “kimap” olacaktır. Eğer böyle bir sorunla karşılaşırsanız bu tuşa tekrar basınız.

rookies bt egitim 3 basamak Klavyedeki Tuşların Görevleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F1,F2… tuşları (işlevsel tuşlar):Bilgisayar ile yeni tanışanların ilk sorduğu sorudur. Bu tuşların görevi programdan programa değişir. Birkaçı haricinde tek başına işe yarayanı yoktur. Başka tuşlarla beraber kullanılır.
Ör: Alt+F4 beraber basılınca pencereyi kapatır.

 

 

Yukarıda anlatılanların dışında klavyenizin modeline ve cinsine göre diğer kısayol tuşları da bulunabilir. Ayrıca işletim sisteminizden bazı tuşlara özel görevler de atanabilmektedir.

  

rookies bt egitim 3 basamak Klavyedeki Tuşların GörevleriWord Kısayol Tuşları

Word ile birlikte kullanılabilecek tüm kısa yol tuşlarını bilmek herkes için çok yararlı olabilir. Ancak bu kombinasyonların tümünü ezberlemek uzun ve gereksiz bir uğraş olmaktan öteye geçemez. Bunun yerine sadece işinize yarayacak olanları öğrenmeniz yeterli. Biraz sonra, bu tuşların listesini nasıl görüntüleyebileceğinizi öğreneceksiniz.

 

 1. Word’ü açın. “Araçlar” menüsünde yer alan “Makro” seçeneğinin üzerine gelin ve “Makrolar” satırına bir kez tıklayın (Küçük bir ipucu; “ALT + F8″ tuşlarına aynı anda basarak da aynı işlemi gerçekleştirmeniz mümkün). 
 2. Açılan pencerede göreceğiniz “Makro Yeri” menüsünden “Word Komutları” maddesini seçin.
 3. Karşınıza çıkan listeden “Komutları Listele” satırına tıklayın ve “Çalıştır” düğmesine basın.
 4. Bu noktada karşınıza iki seçeneğin bulunduğu yeni bir pencere gelecektir: “Geçerli Menü ve Klavye Ayarlan” ve “Tüm Word Komutları”. Bu seçeneklerden ikincisine tıklayın.
 5. Word, tüm kısayol tuşlarının listelendiği yeni bir doküman açacaktır.
 6. Şimdi “Dosya” menusunu açın ve seçenekler arasından “Yazdır”ı seçin.
 7. Karşınıza yazıcı ile ilgili ayarları yapabileceğiniz bir pencere gelecektir. Bu pencerede gerekli ayarları yaptıktan sonra belgenizi yazdırabilirsiniz.

Böylece ihtiyaç duyabileceğiniz tüm kısayol kombinasyonları da sürekli olarak elinizin altında bulunacaktır. Bu belge, çalışırken en büyük yardımcınız olacak.

Both comments and pings are currently closed.


Comments are closed.