Yazan: @PaCaMaN
• Cumartesi, Aralık 20, 2008

 rookies bt egitim 5 basamak  Internette araştırma yapma

Internet, dünyadaki milyonlarca bilgisayarı birbirine bağlayan bir ağ’dır. Çok kısa bir süre öncesine kadar, çok az kişi Internet’ten haberdardı. Bugün, Internet kişilerin bilgisayar kullanımında devrim yaratmıştır. Birçok kişi, başkalarıyla günlük iletişimleri ve gerek duydukları bilgileri elde etmek için Internet’e bağımlıdır. Bilgisayarınızı Internet’e bağlamak zorunda değilsiniz, ancak bir kere bağlandınız mı, büyük bir olasılıkla Internet’siz nasıl yaşadığınızı merak edersiniz.

 

Web Nedir?

Internet’in kişiler tarafından en çok tanınan bölümü World Wide Web’dir (genellikle Web veya web olarak adlandırılır). Web o kadar yaygındır ki, kişiler genellikle Internet ve web terimlerini aynı anlamda kullanmaktadır. Ayrıca, Internet e‑posta, haber grupları, dosya paylaşımı gibi başka hizmetleri de içerir. Web kullanmadan e‑posta iletisi gönderebilir veya bir haber grubuna katılabilirsiniz.

Web, bilgileri renkli ve görsel olarak çekici biçimde göstermektedir. Haber başlıkları, metin ve resimler sesli ve animasyonlu olarak daha çok magazin sayfasına benzer şekilde tek web sayfasında (veya sayfa) birleştirilebilir.Web sitesi (veya site), birbirine bağlı web sayfaları koleksiyonudur. Web, milyonlarca web sitesi ve milyarlarca web sayfası içerir!

Web sayfaları birbirlerine metin veya resim şeklinde olabilen köprülerle (genellikle yalnızca bağlantılar olarak adlandırılır) bağlanırlar. Sayfa üzerinde bir bağlantıyı tıklattığınızda, farklı bir sayfaya gidersiniz. Bağlantıları kullanarak sayfadan sayfaya dolaşmaya bazen web’de sörf yapma denir.

 

Internet’te ne yapabilirim?

rookies bt egitim 5 basamak  Internette araştırma yapmaBilgi bulma: Web’de çok miktarda bilgi bulunur, hatta dünyanın en büyük kütüphanelerinden bile daha çoktur. Örneğin, haber hikayelerini ve film yorumlarını okuyabilir, havayolu zaman çizelgelerini denetleyebilir, sokak haritalarına bakabilir, şehrinizin hava tahminini alabilir veya bir sağlık koşulunu araştırabilirsiniz. Geçmişle ilgili belgeler ve klasik edebiyat yanı sıra sözlükler ve ansiklopediler gibi başvuru kaynakları bulunabilir.

Şirketlerin, resmi kuruluşların, kar amacı gütmeyen kuruluşların, müzelerin ve kütüphanelerin çoğunun ürünleri, hizmetleri veya koleksiyonlarıyla ilgili web siteleri vardır. Birçok birey, hobileri ve ilgi alanlarıyla ilgiliweb günlükleri olarak adlandırılan kişisel günlükleri bulunan web siteleri yayınlamaktadır.

Not: Web’de araştırma yapmak çok iyi olsa da, web’deki tüm bilgiler güvenilir değildir. Bazı web sitelerindeki bilgiler yanlış, eski veya eksik olabilir. Bilgilere güvenmeden önce, çok güvenilir bir kaynaktan geldiğinden emin olun ve bilgileri doğrulamak için başka kaynakları denetleyin.

  • İletişim: E‑posta, Internet’in en yaygın kullanım alanlarından biridir. E‑posta adresi olan herkese e‑posta iletileri gönderebilirsiniz ve dünyanın öbür ucunda da yaşasa hızlı bir şekilde alıcının e‑posta kutusuna ulaşır.
  • Hızlı ileti (IM), başka bir kişiyle veya kişi grubuyla gerçek zamanlı görüşme yapmanızı sağlar. Bir hızlı ileti yazdığınızda veya gönderdiğinizde, ileti tüm alıcılar tarafından hemen görülebilir. E‑postadan farklı olarak, tüm katılımcılar aynı anda çevrimiçi (Internet’e bağlı) ve bilgisayarlarının başında olmalıdırlar.
  • Haber grupları ve web tabanlı forumlar, benzer konuyla ilgilenen diğer kişi topluluğuyla metin tabanlı tartışmalara katılabilmenizi sağlar. Örneğin, bir programı kullanırken sorun yaşıyorsanız, programı kullananların tartışma grubuna soru postalayabilirsiniz.
  • Paylaşım: Dijital fotoğraf makinenizle çekiğiniz resimleri fotoğraf paylaşımı web sitesine yükleyebilirsiniz(kopyalayabilirsiniz). Davet edilen arkadaşlar ve akrabalar fotoğraf albümlerinize bakmak için web sitesini ziyaret edebilirler.
  • Alışveriş: web, dünyanın en büyük alışveriş merkezidir. Belli başlı satıcıların web sitelerinden ürünlere, (kitaplar, müzik, oyuncaklar, elbise, elektronik eşyalar ve daha fazlası) göz atabilir ve satın alabilirsiniz (genellikle kredi kartı gereklidir). Açık arttırmalı teklif yöntemini kullanan web siteleriyle kullanılmış öğeleri de alıp satabilirsiniz.
  • Oyun: Web’de dünyanın neresinde oldukları sorun olmadan diğer oyuncularla her tür oyunu oynayabilirsiniz. Birçok oyun ücretsizdir ve bazılarını da ücret karşılığında indirebilirsiniz. Ayrıca, Internet radyosu istasyonlarını dinleyebilir, film klipleri izleyebilir ve müzik, videolar ve hatta TV gösterilerini bile karşıdan yükleyebilirsiniz.

Şimdi de arama motorlarını kullanarak ihtiyacımız olan bilgiyi web’de bulabilmenin yollarını öğrenelim… (İlgili yazı için lütfen tıklayınız.)

Kaynak: windowshelp.microsoft.com

Both comments and pings are currently closed.


Comments are closed.