Yazan: @PaCaMaN
• Çarşamba, Ocak 14, 2009

rookies bt egitim 5 basamak 3 basamak  Arama Motorlarını Kullanmak

Internette dünyanın bilgisine ulaşmak arama motorları ile mümkündür. Ancak binlerce adres arasından doğru olanı bulmak için ya çok şanslı olmak ya da birkaç araştırma tekniği bilmek gerekir.

Arama motorları internette bir konu hakkında araştırma yaparken internet kullanıcılarının ilk uğradığı adreslerdir. Bu adreslerde, aratılacak sözcüklerin arama kutucuklarına yazılmasıyla kimi zaman saatlerce sürebilecek araştırmalara ilk adımlar atılır.

Kişisel kullanıcılar tarafından en çok ziyaret edilen arama motorlarının en büyük dezavantajı araştırma yapılan anahtar sözcüklerle ilgili olarak kimi zaman binlerce adresle karşılaşmasıdır. Bu hiçbir zaman araştırılmakta olan konuyla ilgili kaynak bulunmuş olması anlamına gelmez. Bunun anlamı karşılaşılan adresler içinde ayıklama yapılması gerektiği zorunluluğudur ki bir arama motorunda kaydedilen zamanın büyük bir kısmını oluşturur. Peki arama motorlarından en iyi derecede nasıl yararlanılır?

Arama Motorlarının Anatomisi

Arama motorları aslında basit mantıklar üzerine kurulmuş üzerinde küçük programcıkların çalıştığı birer bilgisayardır. Bu bilgisayarların bağlı bulunduğu veri tabanları vardır. Veri tabanları her arama motorunda kendilerine özgü yapılanmalardan oluşmuştur.

Araştırılacak olan anahtar kelimeler arama motorları sayfasındaki kutucuğa yazılır ve aratma işlemi başlatılır. Aratma işlemi arama motoru bilgisayarındaki küçük programcıkları harekete geçirir ve bu programcıklar arama motoruna bağlı veri tabanına ilgili sözcükleri göndererek bu sözcüklerle ilgili adres listesini derler ve kullanıcının bilgisayarına geri gönderir.

rookies bt egitim 5 basamak 3 basamak  Arama Motorlarını Kullanmak

 Arama Motoru Kullanımı

İnternet üzerinden arama yapmak sizi bilgiye daha hızlı ve daha rahat ulaştırır. Aradığınız konu her ne olursa olsun, popüler arama motorları sayesinde bu bilgiye en kısa sürede ulaşabilir, hatta o konuyla ilgili daha ayrıntılı başka konular hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Internet’i digital bir bilgi bankası olarak düşünebiliriz. Bu bankada doğru yerlerde, doğru yöntemlerle ulaşamayacağınız bilgi yoktur. Kullandıkça sizin de farkedeceğiniz gibi başta biraz karışık gelen bu arama işleminde gün geçtikçe ustalaşacaksınız.

Internet’te sörf etmenin bu en zevkli ve faydalı yöntemlerinden birini daha iyi uygulayabilmeniz için size bir Arama Kılavuzu hazırladık.

 

rookies bt egitim 5 basamak 3 basamak  Arama Motorlarını Kullanmak

En Populer Arama Motorları

Google: http://www.google.com
Altavista: http://www.altavista.com
Infoseek: http://www.infoseek.com
Yahoo: http://www.yahoo.com

Yukarıdaki arama motorlarının herbirinin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Zaman içinde kullandıkça bunu göreceksiniz. Sonuçta size rahat geleni kullanınız.

Arama kutusuna araştırma yapmak istediğiniz konuyu yazarsınız. Arama motoru size yazdığınız kelimeleri içeren site ve kategorileri bir liste olarak getirir. Bu listede sitenin adı, adresi ve içerik hakkında kısa bir bilgi yer alır.

Ya da arama motorunun kategorilerinden aradığınız konuyla ilgili kategoriyi seçersiniz.

Bu şekilde hazır olan kategorilerden daha hızlı bir şekilde bilgiye ulaşabilirsiniz.

Arama işlemi sırasında kullanılabilecek özel komutlar ve karakterler vardır. Bu işlemciler yardımıyla aradığınız bilgiye çok daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Komutlar

+ parametresi: ekleme anlamına gelir yani “ve” işlemi yapar. Arama kutusuna “müzik+mp3″ yazıldığı taktirde, içinde hem “müzik” hem de “mp3″ kelimelerinin aynı anda bulunduğu dökümanları listeler. Bu listeleme sırasında kelimelerin yanyana olması gerekmez , sayfanın herhangi bir yerinde birbirlerinden bağımsız olarak bulunabilirler.

“” parametresi: bu parametreyi kullanarak tırnak işaretleri arasına birden fazla kelime yazarsanız, tam olarak tırnak içersinde yazılan cümleyi dökümanlarda arar. Mesela “müzik kutusu” diye aranırsa içerisinde müzik kutusu kelime grubu geçen dökümanları listeler.

- parametresi: bu parametre çıkarmak anlamına gelir. Aranılan dökümanda istemediğiniz bir kelime varsa, o kelimenin geçmediği dökümanları arar. Mesela “Star Wars – oyun” şeklinde arandığında içinde Star Wars kelimeleri geçen ama oyun kelimesi olmayan dökümanları listeler.

* parametresi: Aynı bilgisayar dosyalarında olduğu gibi genelleme yapmak için kullanılır. Mesela “bilg*” denildiğinde “bilg” harfleriyle başlayan kelimeleri arar. Ama bu şekilde “bilgisayar” kelimesi dışında, “bilgin” kelimesi, “bilgi”, “bilgisiz” gibi kelimeleri de listelemiş olur.

rookies bt egitim 5 basamak 3 basamak  Arama Motorlarını Kullanmak

Web sayfanızı arama motorlarına eklemek

Eğer kendinize özel bir web sayfanız var ise, bu sayfanızı arama motorlarına kaydetmeniz de mümkündür. Böylelikle, bu arama motorlarını kullananlar, sizin sayfanıza da rahatlıkla ulaşabilirler. Bunu yapmanız için de, arama motorlarındaki “add url” seçeneğini seçmeniz ve daha sonra da girmeniz gereken bilgileri dikkatlice yazmanızdır.

Both comments and pings are currently closed.


Comments are closed.