Yazan: @Yazar
• Cuma, Şubat 06, 2009

egitim haberleri  ÖSS 2010da değişiyor!..

Hemen her yıl ÖSS değişiyor. 2010 yılında sınavda bazı ayarlamalara gidiliyor. ÖSYM Başkanı değişikliklerden ayrıntılar verdi.

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, ÖSS ile ilgili yapılan ve 2010 yılında uygulanacak olan değişiklik için, “Yeni sistem öğrencinin lehine” açıklamasında bulundu.

ÖSYM Başkanı, alan sınavlarında soru sayısının fazla olacağını ama lise müfredatının dışına çıkılmayacağını açıkladı. Meslek lisesi öğrencilerini ise “beklentilerini çok yüksek tutmasınlar” diyerek uyardı.

Yarımağan, “Tek fark öğrenci tek sınav yerine ayrı zamanlarda üç sınava girecek daha rahat ortamda daha çok soru cevaplayacak bunun öğrencinin lehine olduğunu düşünüyorum” dedi.

ÖSYM Başkanı YÖK’ün onayladığı yeni sınav sisteminin ayrıntılarını açıkladı.

Alan derslerinden 5 ayrı sınavın ayrı günlerde yapılacağını söyleyen Yarımağan, “Soru sayısı artacak ama bu daha çok çalışmayı, daha çok dersaneye gitmeyi gerektirmez” dedi.

Yarımağan, “Aynı derslerden aynı sorular sorulacak. Hiçbir ek konu yok. Çocuk bilecek ki bu sınavda sadece matematik ve geometri sorularına yanıt verecek” dedi.

Yarımağan yeni sistemin meslek lisesi öğrencileri için avantaj olacağı yorumlarına ise temkinli yaklaştı. “Sorular genel lise müfredatından” bilgisini verdi.

Yarımağan, “Meslek lisesinden mezun olan bir öğrencinin şansı çok yüksek değil. Meslek liseliler için beklentilerin çok ileri gitmemesi lazım” diye uyarıda bulundu.

ÖSYM Başkanı katsayı değişikliği yapılmadığını da hatırlattı. Ama katsayı eşitlense bile yine de müfredat nedeni ile meslek lisesi mezunlarının lisans programlarına girmelerinin kolay olmayacağının altını çizdi.

Peki yeni sistemde puanlar nasıl hesaplanacak?

Her fakülte için gerekli olan alan derslerin ağırlığı artırılacak. Örneğin tıp için kimya ve biyoloji, bilgisayar mühendisliği için fizik puanının yüzdesi yüksek tutulacak.

“Puan türünü çok artıracağız. Öğrenci hangi alanlardaki programa gitmek istiyorsa onunla ilgili derslerini iyi öğrenecek” diyen ÖSYM Başkanı, açık uçlu soru modeline ise hemen olmasa bile bırkaç yıl içinde geçilebileceğini açıkladı.

Both comments and pings are currently closed.


Comments are closed.