Yazan: @Yazar
• Cuma, Nisan 24, 2009

Beyin dalgaları kimliğinizi ele veriyor.

teknoloji haberleri  Beyin dalgaları kimliğinizi ele veriyor.
Araştırmacılar, insanların beyin dalgaları, kalp ritmleri ve duruşlarıyla kimliklerini saptayabilen bir güvenlik teknolojisi geliştirdiler.

BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, parmak iizi ve ses tanıma gibi geleneksel teknolojilerin yanında biyometrik sistemlerde kullanılacak. Araştırmacılar, yeni teknolojiyi 3 yıldan daha uzun sürede, üniversitelerin ve özel şirketlerin de içinde yer aldığı HUMABIO projesi çerçevesinde geliştirdiler. AB tarafından desteklenen teknoloji, havaalanlarına ve diğer yüksek güvenlik gerektiren tesislere kurulacak.

Beyin Dalgaları

Pilot çalışma, kişiye özel beyin dalgaları sayesinde tanınabileceğimizi gösterdi. Araştırmacılar, kalp ritmini kaydeden ECG (Electrocardiogram), beyin faaliyetlerini takip eden EEG (electroencephalogram)’den ve gerekli yazılımlardan oluşan sistemde ayrıca beyin dalgalarını okumak amacıyla içinde iki elektrod bulunan özel bir başlık kullanıyorlar.

Kalp ritmleri

ECG (Electrocardiogram) kalbin elektriksel faaliyetini izliyor. Kalpteki yetersizlikleri farketmesinin yanında, her kalbe özel bireysel veriler oluşturabiliyor. Uzmanlar bu verileri kişinin profilini oluşturmada ve kişinin kimliğini belgemede kullanıyorlar.

Proje, motorlu taşıt üreticisi bir firmada da denendi. Kamyon üretimi bölümündeki denemede, sensörler koltuğa oturan şoför değiştiği an uyarı verdi. Proje, otomobil hırsızlığına karşı yepyeni bir koruma yöntemi olarak da kullanılabilecek.

Both comments and pings are currently closed.


Comments are closed.