Yazan: @PaCaMaN
• Çarşamba, Ağustos 12, 2009

rookies bt egitim 5 basamak 4 basamak Sunum Hazırlamak

Sunum, görsel araçların desteğinde insanları belirli bir konu hakkında bilgilendirmektir.

Tanıma bakarsak görsel araçların desteği vurgulanmaktadır. Çünkü tamamiyle kelime işlemci programları ile hazırlanan bir sunum dikkat çekmeyecektir. Bol grafikli hatta animasyonlu sunumlar dinleyicinin sıkılmasını ve anlatılan konunun daha iyi anlaşılmasını sağlar.

Sunum hazırlamak için kullanılan bir çok program mevcuttur. Ancak Microsoft Office ailesinin bir üyesi olan Powerpoint programı bu konuda oldukça başarılıdır ve öğrenilmesi de bir o kadar kolaydır. Bu programın kullanımına diğer derslerde değinicez. Fakat önce güzel bir sunum hazırlamanın detaylarına geçelim:

İş dünyasında, sunumlar eskiden tepegözler vasıtasıyla yapılırdı. Fotokopiler halinde hazırlanan sunumlar, tepegözler vasıtasıyla dinleyicilere anlatılırdı. Bol yazılı az grafikli ve çoğunlukla siyah-beyaz sunumlardı bunlar. Artık sunumlar bilgisayar ortamında daha renkli, daha kolay hazırlanıyor ve daha rahat sunuluyor.

rookies bt egitim 5 basamak 4 basamak Sunum Hazırlamak

Bir sunum hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz:

 1. Sunum hazırlıklarını, sunumu yapacak kişinin bizzat yapması gerekmektedir. Böylece sunan kişi, hangi gösterimde neyi sunacağını bilecek ve konuya hakim olacaktır.
 2. Sunumda bir hedef belirlenmelidir. Bu sunum niçin yapılıyor ve bu sunumdan ne beklendiği önceden saptanmalıdır. Sunumunuzun bir hedefi olmalıdır.
 3. Sunum dinleyicilerin yapısı ve ön yargıları göz önüne alınarak hazırlanmalıdır. Bu, sunumu yapanla dinleyiciler arasındaki iletişimi kolaylaştıracaktır.
 4. Dinleyicilerinizin beklentisini bilmeniz gerekiyor. Sizden ne bekliyorlar veya ne bilmek istiyorlar. Bunu bilmelisiniz.
 5. Konu, dinleyicilerinizin bakış açısına göre ele seçilmelidir. Gazete çalışanlarına yaptığınız bir sunumda geleneksel medyanın artık öldüğünü anlatmaya çalışırsanız kimse sizi dinlemeyecek, hatta salondan homurtular çıkacaktır. Ama bir internet haber portalı çalışanlarına bunu sunduğunuzda herkes can kulağıyla sizi dinleyecektir.
 6. Sunumu yapan kişi sunum sırasında kullandığı araç ve gereçlerın kullanımı hakkında en iyi şekilde bilgi sahibi olmalıdır. 
 7. Sunumlar sade, anlaşılabilir, sıkıcı olmayacak biçimde hazırlanmalıdır. Sunumların süresi yarım saatı geçmemelidir.
 8. Sunumlar görsel unsurlarla desteklenmelidir.
 9. Sunumu yapan, anlattığı konuyu çok iyi bilmeli ve anlattığı şeye önce kendisi inanmalıdır. Kendisine anlattığı konuyla ilgili sorulacak her soruya mutlaka yanıt verebilecek bilgiye sahip olmalıdır.
Both comments and pings are currently closed.


Comments are closed.